آرشيو

در حال بارگذاری. لطفا تامل فرمایید...

روز بين المللي صلح

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

صلح از قديمي ترين آرمان هاي بشري درهمة اعصار و زمان ها بوده است كه برقراري آن در جهان ارتباط نزديكي با رعايت و تضمين حقوق بشر دارد. اگرچه صُلح در لغت هم‌ در معنای آشتی و هم مقابل حرب و جنگ آمده است اما امروزه مفهوم آن گسترش یافته و حاصل زندگي در شرایط آرام، امن و همزيستي و بر قراري روابط فارغ از جنگ و خشونت  و مبتنى بر همكارى ميان انسانها تعريف مي شود. درهمه ادیان ومکاتب دنیا صلح ودوستی دارای حسن ذاتي است، با اين وجود دیدگاه هاي مذهبي و فرهنگی موجود در جوامع مختلف عاملي جهت بخش در تبيين اين مسئله تلقي مي گردند. اسلام آخرین دین الهی و راه نجات بشریت، برصلح تأکید بسیار داشته و آن را يكي از اصول مسلمه در پرتو ايمان دانسته است. باتوجه به اهمیّت استراتژیک اين موضوع، اسلام افزون بر تبیین و مفهوم آن از ساختار و مقدّمات تحقق این مسئله نیز غافل نبوده است.  دين مقدس اسلام به صلح در همه سطوح توجه نموده و در جاي جاي منابع اسلامي بر آن تأكيد نموده و همواره مسلمانان را به تلاش براي تأمين آن  فرا خوانده است. در واقع يکی از اهداف ارسال رسل بعد از توحید همین امر بوده تا پیامبران با شعار برابری وبرادری، صلح را گسترش دهند. در اين مكتب جنگ، تنها به‌عنوان اصل ثانوی و در مواقعی که صلح و مبانی آن، مورد تعرض قرار گرفته ، مجاز شمرده شده است.
از آن جايي كه تاریخ بشريت كمتر بـا صلح  قرين گشته و همواره شاهد جنگ هاي متعددي بوده است؛  سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم با هدف تثبیت و ارائه صلح در جهان تشکیل شد. این سازمان تا کنون قطعنامه‌های زیادی را برای برقراری صلح  و تحقق حقوق بشر تصویب نموده ‌است. اين سازمان روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳1 شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. با اين وجود بسیاری از دولت ها با تظاهر به صلح‌خواهی به جنگ می‌پردازند و می‌کوشند نیات و مقاصد جنگ‌افروزانه‌ی‌شان را در پرتو شعارهای صلح‌خواهی و ضدیت با جنگ پنهان دارند، به گونه اي كه خود را هوادار صلح معرفی مي نمايند. به اين تر تيب در عصر كنوني صلح به طور ویژه به نبود جنگ و خشونت می‌پردازد و از وسيله هاي متعددي به عنوان مداخلات بشر دوستانه براي دفاع از حقوق بشر استفاده مي كند. در حالي كه، نقض حقوق بشر در هر مصداقي تهديدي براي صلح بين المللي تلقي مي گردد.
امروزه در حالي سخن از صلح جهانی و پايدار مي رود كه حقوق بشر با خشونت و جنگ، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی خانمانی و آوارگی مکرر و مستمر نقض مي شود. برخي از دولت هاي مستكبر در بسیاری از مناطق جهان در سكوت مجامع بين المللي به اختلافات مذهبی و قومی دامن زده و از تحریم های بین المللی  علیه بسیاری از کشورها  به بهانه حقوق بشر  در جهت  اغراض سیاسی و منافع خاص خود بهره مي گيرند. امري كه برخلاف اسناد حقوق بشري و تعهدات بین المللی دولتها است. بدين سان سازوكارهاي سازمان های بین المللی در برقراري صلح جهانی و نهادينه نمودن حقوق بشر ناكارآمد گشته و با چالش هاي اساسي روبه رو مي گردد.
در فضاي بين المللي موجود، دستيابي به صلحي عادلانه و پايدار در تمام نقاط جهان، تنها در سايه عدالت محوري و  احترام به حقوق و منافع متقابل دولت- ملت ها در چهارچوب قوانین و تعهدات حقوقی و بشری و پرهیز از هر گونه انحصار طلبی و منفعت خواهی امكانپذير است. در واقع مساله صلح که اعضای سازمان ملل متحد حول آن متحد شده اند ، از مهمترین نياز هاي بشري محسوب مي شود كه نيازمند اقدامات مقتضي از سوي جامعه بشری و بازیگران بین‌المللی (مجامع بين المللي و افراد مسئول در حوزه حقوق بشر) نظير ایجاد تغییرات بنیادی در شیوه‌ها و عملكردها به دور از هر گونه سياسي كاري است. به بيان ديگر اگر برقراری صلح بر کلیه منافع دیگر ترجیح داده شود، روزنه هاي امید تامين صلح و حفاظت از كرامت انساني روشن مي گردد و جهان آکنده از صلح و صفا و فارغ از جنگ و خشونت مي شود.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837