آرشيو

اخراج مسلمانان روهینگیا از تایلند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی مسئولان تایلندی از ورود هزاران تن از مسلمانان اقلیت "روهینگیا" به این کشور طی چهار ماه گذشته و اخراج بیش از 70 درصد آنها خبر دادند.

فرمانده عملیات امنیت داخلی تایلند اعلام کرد که از ماه اکتبر سال گذشته تاکنون نزدیک به شش هزار تن از مسلمانان اقلیت "روهینگیا" با فرار از خشونت های نژادی و مذهبی موجود در ایالت "راخین"، واقع در غرب میانمار، به صورت غیر قانونی وارد این کشور شده اند .

به گفته "دیتابورن ساسامیت"، از مجموع پنج هزار و 899 مهاجر مسلمان اقلیت "روهینگیا" که از ماه اکتبر سال گذشته میلادی تاکنون به صورت غیر قانونی و از راه دریا وارد تایلند شده اند، چهار هزار و 147 تن بیرون رانده شده و از مجموع هزار و 752 تنی که همچنان در این کشور به سر می برند نیز، هزار و 177 تن که همگی مرد هستند، در مراکزی واقع در جنوب تایلند و زیر نظر اداره پلیس این کشور، نگهداری می شوند .

فرمانده عملیات امنیت داخلی تایلند با اعلام اینکه دولت این کشور با مسلمانان فراری از خشونت های میانمار به عنوان پناهندگان غیر قانونی برخورد کرده و مطابق با رفتارهای انسانی، تنها نیازهای ضروری آنها را برآورده خواهد کرد، از مذاکره وزارت امور خارجه تایلند با کشورهای دیگر جهت میزبانی این پناهندگان و درخواست این وزارتخانه از دولت میانمار برای دریافت اسناد شهروندی این افراد خبر داد، تا در نهایت بتوانند از تایلند خارج شوند .

در حالی که پیش از این نیز هزاران تن از مسلمانان اقلیت "روهینگیا" به صورت غیر قانونی به تایلند و مالزی پناهنده شده اند، اما با این حال ده ها هزار تن از افراد این اقلیت مسلمان در اردوگاه هایی زیر نظر سازمان ملل در مرز میانمار با بنگلادش زندگی می کنند که به گفته "والری آموس"، معاون امور بشردوستانه دبیرکل این سازمان، از جمله بدترین اردوگاه های موجود در جهان بوده و نیازمند کمک های بین المللی می باشد .

این در حالی است که کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل پیش از این از کشورهای همسایه میانمار خواسته تا مرزهای خود را به روی پناهندگان مسلمانان فراری از خشونت های این کشور بگشایند، مسلمانانی که بیشتر آنها به مالزی و پس از آن تایلند فرار می کنند، چرا که دیگر کشور همسایه میانمار یعنی بنگلادش از پذیرش پناهندگان اقلیت "روهینگیا" خودداری می کند .

لازم به ذکر است که اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان اقلیت "روهینگیا" در میانمار نگرانی شدید سازمان ملل متحد را نیز در پی داشته، جایی که گزارشگر ویژه این سازمان در امور حقوق بشر در میانمار توقف خشونت های خونین نژادی و مذهبی در این کشور را خواستار شده و به دولت میانمار هشدار داده که از این خشونت ها و درگیری ها به عنوان بهانه ای جهت اخراج اقلیت مسلمان "روهینگیا" از این کشور استفاده نکند .

با وجود آنکه نزدیک به 800 هزار مسلمان اقلیت "روهینگیا" در میانمار زندگی می کنند، اما دولت این کشور از به رسمیت شناختن آنها به عنوان شهروندان میانمار خودداری کرده و بر همین اساس، نیروهای دولتی و بوداییان این کشور که اکثریت را تشکیل می دهند، طی ماه های گذشته خشونت های زیادی به راه انداخته و تعداد زیادی از مسلمانان "روهینگیا" را قتل عام کرده اند

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره 39 - فروردین ماه 1395

شماره 40 - اردی بهشت ماه 1395

شماره 41 - خرداد ماه 1395

شماره 42 - تیر ماه 1395

شماره 43 - مرداد ماه 1395

شماره 44 - شهریور ماه 1395

شماره 45 - مهر ماه 1395

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837