آرشيو

دوره آموزشی «تحقیق در مورد خشونت جنسی به عنوان یک جرم بین‌المللی» برگزار می‌شود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
در این دوره، کارشناسانی از مناطق مختلف جهان حضور دارند و در صورت اتمام دوره با موفقیت، از آنها در سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی کیفری و دیگر نهادهای بین المللی که صلاحیت انجام چنین تحقیقاتی را داشته باشند، استفاده خواهد شد.

در فوریه ۲۰۱۳، دوره آموزشی ویژه ای با همکاری نهاد زنان ملل متحد، برای قضات و کارشناسان در آفریقای جنوبی برگزار می شود .

هدف از این دوره، آموزش چگونگی تحقیق درباره خشونت های جنسی، خصوصاً در زمان مخاصمات مسلحانه، در ذیل عنوان جرایم بین المللی است. در این دوره، کارشناسانی از مناطق مختلف جهان حضور دارند و در صورت اتمام دوره با موفقیت، از آنها در سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی کیفری و دیگر نهادهای بین المللی که صلاحیت انجام چنین تحقیقاتی را داشته باشند، استفاده خواهد شد .

نکته قابل تأمل آن است که در ماده ۷ و ۸ اساسنامه دیوان کیفری بین المللی، تجاوز جنسی، برده گیری جنسی، فحشای اجباری، حاملگی اجباری، عقیم کردن اجباری، یا هر شکل دیگر از «خشونت جنسی » همسنگ با آنها، در صورت وجود شرایط مقرر دیگر به منزله جنایت علیه بشریت یا جنایت جنگی قلمداد شده است .

در رابطه با مفهوم «خشونت جنسی» به عنوان یک جرم بین المللی و عدم تعیین مصادیق آن در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی، از ابتدا نگرانی هایی توسط برخی دولت ها مطرح شد. خصوصاً با مفهوم موسعی که از خشونت مدنظر نهادهای ملل متحد است .

به این ترتیب به نظر می رسد همگام با تحول و توسعه مفهومی خشونت جنسی و خشونت مبتنی بر جنسیت، تلاش در راستای تبیین سازوکارهای اجرایی نیز مورد توجه نهادهای بین المللی قرار گرفته که از جمله آنها استناد به حقوق بین الملل کیفری، جهت جرم انگاری این اقدامات و امکان تعقیب آنها توسط دیوان بین المللی کیفری است .

البته نباید از این واقعیت غافل ماند که طی دهه های اخیر همواره از این سازوکارهای بین المللی به مثابه اهرم فشاری برای برخی دولت ها که همسویی با منافع و مطامع کشورهای ذی نفع در مناسبات بین المللی نداشته اند، استفاده شده است .

منبع: مهرخانه

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره 27- فروردين 1394

شماره 28 - اردیبهشت1394

شماره 29- خرداد 1394

شماره 30- تیرماه 1394

شماره 31 - مردادماه 1394

شماره 32 - شهریورماه 1394

شماره 35 - آذر ماه 1394

شماره 33 - مهرماه 1394

شماره 34 - آبان ماه 1394

شماره 36 - دی ماه 1394

شماره 37 - بهمن ماه 1394

شماره 38 - اسفند ماه 1394

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837