آرشيو

آمریکا مدعی مدیریت جهان!!!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


چکیده:
همواره اقدامات ضد بشری آمریکا در اقصی نقاط جهان با نام حمایت از حقوق ملت ها و در واقع در جهت تحقق اهداف جنایتکارانه این کشور صورت پذیرفته است .در این خصوص ، فجیح ترین جنایت ضد انسانی  رهبران آمریکایی ،استفاده از سلاح اتمی علیه غیرنظامیان در ژاپن بودکه نام ایالات متحده را به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر و تنها استفاده کننده از سلاح کشتار جمعی علیه مردم بی دفاع در تاریخ ثبت کرد.
کلیدواژه : جنایات آمریکا ، نقض حقوق بشر ، بمباران هیروشیما ، سلاح کشتار جمعی
مقدمه
حافظه تاریخی در طول سالهای متمادی همواره جنایات جنگی متعددی را به خود دیده است اما پرواضح است که بیشترین مرتکبان جنایت علیه بشریت را همان مدعیان حقوق بشر در جهان تشکیل می دهند . آمریکا از همان آغاز حیات سیاسی خود زیر پرچم آزادی و دموکراسی به دخالت نظامی در کشورها پرداخته است و به بهانه مبارزه با تروریسم ، حفظ صلح و نظم جامعه جهانی و با هدف تامین منافع و سلطه خود در محیط بین الملل ، مردم بی دفاع را مورد هجوم سلاح های هسته ای خود قرار داده است. لازم به ذکر است امروزه اولین استفاده کننده از سلاح اتمی (در بمباران هیروشیما و ناگازاکی در 1945 ) یعنی آمریکا  ایران را به ساخت بمب هسته ای متهم می کند و در پی ایجاد اجماع جهانی علیه این کشور می باشد . با توجه به اینکه روند این جنایات ضد بشری همچنان ادامه دارد این پژوهش سعی دارد با رویکرد تحلیلی جنایات علیه بشریت آمریکا را در طول تاریخ با نگاه ویژه به بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی بررسی کند و به این سوال پاسخ دهد که آمریکا به عنوان مدعی مدیریت جهان با مولفه های کرامت انسانی ، تا کنون چه جنایت هایی را در برابر کشورها شکل داده است ؟ فرضیه مطرح شده این است که آمریکا با معیار های ریاکارانه به بهانه حفظ صلح جهانی بزرگترین ناقض حقوق بشر در طول تاریخ بوده است.


جنایات آمریکا در طول تاریخ
مداخله آشکار از طریق پیاده کردن نظامیان، تهدید و یا توسل به کودتای نظامی و اقدام به براندازی به منظور سرنگون کردن دولت‌های ملی و مردمی که حاضر نیستند به برنامه‌ها و خواسته‌های یکجانبه گرایانه تن در دهند و جایگزین کردن آنها توسط دولت‌های مجری منافع سرمایه‌داری، از جمله روش‌هایی است که ایالات متحده امریکا، در یک قرن اخیر و بویژه از اوایل دهه 50میلادی جهت اجرا و پیشبرد منافع خود در کشورهای جهان و خصوصاً جهان سوم به کار برده است. اگرچه با توجه به شکل‌گیری اولیه سیاست خارجی امریکا بر اساس انزوای سیاسی و همچنین مشکلات داخلی در دو دهه اول قرن بیستم، این کشور تا پایان جنگ جهانی اول در عرصه بین المللی حضور جدی پیدا نکرد و بیشتر به حوزه امریکای مرکزی و جنوبی معطوف بود، اما شالوده حضور ایالات متحده و حذف و تضعیف دیگر رقبا در عرصه بین المللی در همین زمان بنا نهاده شد. تنها درنیمه دوم قرن بیستم ایالات متحده آمریکا حدود 100 کودتای نظامی و براندازی حکومت‌ها را طراحی و رهبری کرده است و ده‌ها بار بطور مستقیم دست به اشغال نظامی کشورها زده است و یا آنها را تهدید به مداخله نظامی کرده است. از جنگ جهانی دوم، کشورهای زیر سلطه، صحنه اصلی دخالت‌ها و کودتاهای نظامی یا شبه کودتا و ضد کودتا و استقرار دیکتاتوری‌های  نظامی بوده‌اند و به سادگی می‌توان برآورد کرد که کاربرد گسترده شیوه‌هایی چون تهدید، کودتا، اشغال نظامی و غیره، تا چه اندازه به استقلال کشورها و به فرایند تصمیم‌گیری دولت‌ها صدمه و زیان وارد می‌آورد. البته در این راستا و برای دستیابی موفقیت‌آمیز به اهداف، امریکا از کمک و پشتیبانی سیاستمداران طرفدار سیاست غرب استفاده‌های زیادی برده است. در نهایت این دوره از مداخلات پیامدهای خوبی برای ایالات متحده در پی نداشت. تخریب شدید وجهه امریکا در جهان، که به خوبی از نظرسنجی ها در مناطق مختلف و اعتراضات مردمی نسبت به سفر مقامات امریکایی به کشورهای مختلف مشهود است، یکی دیگر از عواقب مداخلات امریکاست خصوصاً در این دوره می باشد. (علیخانی ،1392)


جنایات جنگی آمریکا به روایت تاریخ
جنایات آمریکایی ها که هیچ وقت از حافظه تاریخ پاک نمی شوند بدین شرح است :
-جنایت های جنگ دوم جهانی:
 ایالات متحده با حضور در جنگ دوم جهانی که به مرگ قریب52 میلیون تن منجر شد از عاملین وقوع بسیاری از کشتارهای این واقعه غمناک محسوب می شود. علاوه بر درگیری با نیروهای وابسته به جناح آلمان، نیروهای آمریکایی بارها اقدام به انجام کشتارهای غیر انسانی کرده اند، بطور مثال نیروهای این کشور در سال 1945 تمام آلمانی های به اسارت گرفته شده در داخائو را تیرباران کردند که به مرگ صدها تن انجامید.( پایگاه اطلاع رسانی جبهه جهانی مستضعفین ،1393)
- مداخله در جنگ کره
جنگ کره ، جنگي بود که با مجوز کنگره شروع شد و توانست  جنگ را به عنوان یک صنعت دائمی و پروژه جهانی نمود ببخشد،و اين كار با اخذ مالیات های سنگین همراه بود!  به مردم آمریکا گفتند که کره شمالی به کره جنوبی حمله کرده و اينكار را به تبعيت از اتحاد جماهیر شوروی به عنوان بخشی از یک توطئه جهاني سازي كمونيسم انجام داده است. اتحاد جماهیر شوروی در اين ماجرا مشاركتي نداشت، و ایالات متحده هم نبايست در اين مورد دخالت مي كرد. کره جنوبی، ایالات متحده نیست، و در واقع نزدیک ایالات متحده نبود، كه از آن به عنوان هدف "دفاعي" ياد بشود!  جنگ کره منجر به مرگ حدود 500.000 سرباز کره شمالی 400.000 نيروي نظامي چینی ؛ 245.000 - 415.000 سرباز کره جنوبی و 37،000 نیروی آمریکايي(برخي منابع آمار كشته شدگان آمريكايي را تا 54000 نفر نيز اعلام كرده اند)و 2 میلیون غیر نظامی کره ای شد.
- ویتنام  
بزرگترین تقلب آمريكا در فرافكني جنگ،جنگ ويتنام بود كه توسط رئيس جمهور ليندون بي. جانسون رقم خورد. وابستگان جان اف كندي در ويتنام خواستار حضور گسترده نيروهاي نظامي آمريكا در اين كشور بودند ولي به خوبي مي دانستند كه رئيس جمهور و مردم در برابر اين موضوع ايستادگي خواهند كرد.  همانطور كه مي دانيد سيل عظيمي در آن موقع تمام ويتنام را فراگرفت.  متعاقبا ایالات متحده براي كمك رساني به مردم ويتنام ارتش خود را روانه اين كشور ساخت.  پس از حمله ساختگي کشتی های ایالات متحده در خلیج Tonkin در تاریخ 4 اوت 1964،اوضاع به طوري ديگر ورق خورد.   پرزیدنت جانسون خوب می دانست که ادعاي آمريكا در مورد اين حادثه كاملا كذب و داستاني است ساختگي براي اهدافي خاص! "ولي مدتي پس از آن مجوز جنگ ويتنام را از كنگره دريافت كرد."  ویتنام نمونه برجسته از دروغ هاي آمريكا در به راه انداختن جنگ می باشد. در مورد جنگ ویتنام، توافقات و تلاش هاي صلح پيشنهادي از سوي ویتنامی ها، روس ها،و فرانسوی ها از سوي ايالت متحده رد شد.   در جنگ ویتنام احتمالا 4 میلیون غیر نظامی و یا بیشتر كشته شده اند، به علاوه 1.1 میلیون نفر از نیروهای نظامي ویتنام شمالی، 40،000 نیروهای ویتنام جنوبی، و 58،000 نیروهای آمریکایی!  ميزان كشته شدگان نيروهاي نظامي آمريكا در جنگ ويتنام در حدود 58000 تن اعلام شده است و 1.170.000 شهروند نيز كشته شدند. (باشگاه خبرنگاران جوان ،1392)
- حمله به سکوهای نفتی ایران:
 حمله به سکوهای نفتی ایران، بزرگترین عملیات دریایی امریکا پس از جنگ جهانی دوم است که طی آن نیروی دریایی ایران و ایالات متحده وارد درگیری مقطعی شدند. در این عملیات، گروهی به همراه دو ناوشکن و یک کشتی تدارکاتی آبی- خاکی به سکوی نفتی ساسان (سلمان) هجوم بردند، گروه دیگر هم که یک ناو موشک انداز و دو ناوچه بود به سکوی نفتی سیری حمله کردند. تفنگداران دریایی آمریکا به سکوی نفتی ساسان حمله کردند و شروع به جمع‌آوری مدارک و کارگذاشتن مواد منفجره برای از کار انداختنش کردند. در جریان این درگیری ۴۵ نفر از خدمه ی ناوچه سهند و ۱۱ نفر قایق توپدار جوشن شهید شدند و نیز ۲۲ نفر از خدمه سهند به شدت مجروح گشتند. این عملیات در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان( از حزب جمهوری خواه) امریکا اتفاق افتاد.
- اشغال پاناما:
نیروهای آمریکایی در زمان بوش پدر در سال 1989 به بهانه دست داشتن رئیس جمهور پاناما در قاچاق مواد مخدر به این کشور حمله کرده و ضمن اشغال آن، رئیس جمهور مخالف غرب را برکنار کرده و کنترل کانال مهم پاناما را در دست گرفتند.
-عملیات توفان صحرا: در ۱۶ ژانویه، عملیات توفان صحرا با حمله به عراق و با هدف آزادسازی کویت آغاز شد. این عملیات در ۲۸ فوریه پایان یافت.
- اشغال افغانستان:
 نیروهای ایالات متحده آمریکا در سال 2001 و در راستای آنچه مبارزه با تروریسم نامیده می شد بعد از حمله ساختگی 11 سپتامبر جهت مقابله با نیروهای القاعده مبادرت به اشغال افغانستان کردند. در خلال این جنگ و سال های پس از آن بارها اقدامات خشونت آمیز و غیر انسانی از سوی نیروهای این کشور صورت پذیرفت که صدای رئیس جمهور افغانستان را نیز در آورد. کرزای بمباران مناطق غیر نظامی، ورود به منازل افغان ها و موارد متعددی از تجاوز به شهروندان این کشور را از جنایت های آمریکا در سالهای اشغال این کشور برشمرد. در طول این سالها صدها هزار افغان توسط نیروهای ناتو و در راستای مبارزه با تروریسم کشته شده اند، این در حالی است که اخیرا برخی گزارش ها از گفتگوی پنهانی میان آمریکا و طالبان حکایت دارد.( پایگاه اطلاع رسانی جبهه جهانی مستضعفین،1393)
-حمله به عراق:
در مدت حمله آمریکا به عراق بیش از یک میلیون نفر  مستقیما به دلیل جنگ کشته شدند. این جنگ که حدود 7 سال به طول انجامید (20 مارس 2003 -19 اوت 2010) تلفات فراوانی را به مردم عراق وارد ساخت. در طول جنگ نظامیان آمریکایی از هیچ جنایتی فروگذار نکردند. برای مثال می توان به جنایت در روستای یوسفیه اشاره کرد. که نیروهای ارتش آمریکا بعد از تجاور دست جمعی به دختر 14 ساله خانواده‌ای عراقی در روستای یوسفیه شهر محمودیه تمامی اعضای خانواده را قتل عام کردند.  (12 مارس 2006) دولت آمریکا با استفاده از تسلیحات کشتار جمعی در عراق باعث کشته شدن هزاران نفر شد و هم اکنون بسیاری از مردم عراق از عوارض ناشی از سلاح های شیمیایی در حمله به کشورشان رنج می برند. کارشناسان عراقی بر این باورند تا سه نسل دیگر بعید است که در عراق یک انسان کامل به دنیا بیاید چراکه اثر اشعه های اورانیوم غنی شده که جنگ 1991 و 2003 در این کشور برجای گذاشت تا یک قرن باقی می ماند.(خبرگزاری فارس ،1392)


بمباران هیروشیما و ناگازاکی
هیروشیما اولین هدف اصلی ماموریت حملات هسته ای هواپیماهای جنگی آمریکا بود که این بمباران هوایی در ساعت 8:15 صبح 6 اوت سال 1945 صورت پذیرفت .طبق آمار های اعلام شده کل تلفات این جنایت بزرگ بالغ بر 135000 هزار نفر بوده است که حداقل 66000 نفر کشته شدند و حدودا 69000 نیز مجروح شدند.( Hersey ,1989,76) این بمب با نام مستعار" Little Boy " با قدر ت تخریب بیش از 20000 تن TNT در این شهر منفجر شد.  خسارت های هیروشیما به طور باورنکردنی ویران کننده بود .از 90000 ساختمان بیش از 60000 ساختمان تخریب شد. همچنین سه روز بعد در نهم اوت همان سال در ساعت 11:02 صبح حملات هسته ای دیگری با نام مستعار “Fat Man” را در شهر ناکازاکی آغاز کرد که 40000 نفر کشته و ( 25000نفر مجروح ) را بر جای گذاشت. www.history.co)) وینگارتنر در این باره استدلال می کند که یک دلیل عمومی برای تصمیم  انداختن بمب اتم روی هیروشیما و ناگازاکی وجود دارد که تا حدودی نتیجه ی فرض کردن دشمن به عنوان موجودی که از صفات انسانی عاری ، است."تصویر عمومی مردم از ژاپنی ها به عنوان افراد مادون انسان،تشکیل شده از زمینه ای احساسی که توجیه دیگری برای تصمیمی است که نتیجه آن کشته شدن صد ها هزار نفر است. روز بعد از بمباران ناگازاکی ، تورمن اظهار داشت: "تنها زبانی که به نظر میرسد آنها می فهمند،همان زبانی است که ما از آن برای بمباران آنها استفاده کرده ایم.وقتی شما با یک حیوان سروکار دارید،باید با آن مثل حیوان رفتار کنید.این بسیار تاسف بار ولی حقیقی است." (اعضای انجمن نازی سنتر ،2013)


علل حمله آمریکا به هیروشیما و ناگازاکی
در این خصوص باید گفت عوامل سیاسی بیش از ملاحظات نظامی و انسانی در تصمیم گیری در تمامی حملات و دخالت های نظامی بمباران هیروشیما و ناکازاکی موثر بود .
- نگرانی رهبران ارشد آمریکایی در مورد اقدامات آینده اتحاد جماهیر شوروی : آن ها تحلیل می کنند این امر نشان از برتری نظامی آمریکا نسبت به شوروی دارد و اگر ژاپن را بمباران نکنند شوروی ذمنچوری را اشغال می کند و در اشغال ژاپن باید با شوروی شریک شوند. همچنین معتقد بودند بمباران ژاپن می تواند مواضع  آنها را معادلات آینده با شوروی در شرق آسیا تقویت کند.( Gordon ,2000,4)
-پایان دادن به جنگ : هدف اصلی آمریکا پیروزی در جنگ در کمترین زمان وبا کمترین هزینه ممکن (کاهش تلفات نظامیان آمریکایی ) .شش روز بعد از بمباران ناکازاکی ، ژاپن تسلیم شد و جنگ جهانی دوم به پایان رسید.
- در پاسخ به واقعه پرل هاربر(این واقعه اشاره دارد به حمله هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی آمریکا 1941) : در اعتراض به استفاده از بمب های مطرح شده ترومن پاسخ داد با توجه به جنایات پرل هاربر هنگامی که با یک جانور برخورد می کنند باید مانند یک جانور رفتار کنید.((Donohue ,2012
-آزمایش هسته ای : آمریکا سعی داشت قبل از اتحاد جماهیر شوروی ، از بمب هسته ای علیه ژاپن (برای حفظ موقعیت برتری ) استفاده کند همچنین قصد داشت اولین بمب هسته ای جهان را در یک حمله واقعی به کار برد و اثرات ناشی از آن را مشاهده کند. با توجه به اینکه مدت کوتاهی از تاریخ موفقیت اولین آزمایش انفجار اتمی آمریکا در نیو مکزیکو در 16 جولای 1945 می گذشت ،آمریکا انگیزه قوی برای آزمایش آن در هیروشیما و ناکازاکی داشت .


آمریکا تنها کشور استفاده کننده از سلاح کشتار جمعی
بعد از بمباران اتمی هیروشیما ترومن بیان کرد که بمب هسته ای  بزرگترین دستاورد علمی سازمان یافته در تاریخ است و اذعان می کند که چگونه انرژی اتمی می تواند اثر قدرتمند و قوی در راه حفظ صلح جهانی داشته باشد.این در حالی است که سیاستمداران آمریکایی امروزه به افکار عمومی جهانی القا می کنند که ایران در حال ساختن بمب هسته ای است و تهدید جهانی محسوب می شود باید توجه داشت که ایران در طول تاریخ  به هیچ کشوری حمله نظامی نکرده است و از طرفی هیچ مدرکی دال بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای می باشد یافت نشده است، این جزء آموزه رهبر دینی ماست که ساخت و تولید بمب اتم حرام است و این فتوی مورد توجه و عنایت کشور ما قرار گرفته است . این در حالی است که آمریکا دارای سابقه بسیار بدتری در امیال جنگ طلبانه و ترور هسته ای نسبت به ایران و تمام کشورهای جهان است . بنابراین ادعای آمریکا به عنوان رهبر صلح جهانی و خلع سلاح هسته ای بیش از پیش ریاکارانه است.( Gregory ,2013) هدف از بمباران اتمی ژاپن، چیزی جز ادعای آمریکا، یعنی تسلیم کردن ژاپن بود؛ زیرا ژاپن، به خصوص بعد از حمله‌ی هیروشیما، به خوبی دریافته بود که نمی‌تواند در مقابل سلاح مخرب اتمی آمریکا بایستد و زمینه‌سازی برای صلح را آماده می‌کرد. البته خود آمریکا هم مدت‌ها قبل از حمله‌ی اتمی، به این نتیجه رسیده بود که ژاپن به دنبال صلح است. بنابراین باید گفت در زمانی که ژاپن متقاعد شده بود توان ایستادگی در برابر حمله‌ی اتمی دوم را ندارد و آمریکا هم به خوبی از این مسئله آگاه بود، هدف اصلی از این حملات، تنها آزمایش سلاح‌های مخرب اتمی بر روی انسان و سایر جانداران بود. آغاز ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم با نقض حقوق بشر، که همان کشتار مردم هیروشیما و ناکازاکی بود، همراه گردید.  این در حالی است که این کشور مدعی است که با آموزه‌ها و اصول لیبرالیستی خود، یکی از حامیان سرسخت حقوق بشر در کشورهاست. اما رفتار آمریکا در گذر زمان، خلاف این مدعا را نشان می‌دهد و واقعیات حکایت از آن دارند که ایالات متحده از حقوق بشر به عنوان مستمسکی برای فشار، اعمال نفوذ، تحمیل دیدگاه‌ها و مداخله‌ی نظامی در کشورهایی که مواضع هماهنگ با این کشور ندارند استفاده کرده است و به بهانه‌ی حمایت از حقوق بشر، اجازه‌ی دخالت در امور داخلی کشورها را به خود داده است. بر این اساس، آمریکا حقوق بشر را مطابق با الزامات لیبرالیستی و سرمایه‌داری قرار داده است و با توجه به منافع و سیاست‌های خود، آن را تفسیر می‌کند.آمریکا در حالی خود را حامی حقوق بشر معرفی می‌کند که در موارد بسیاری، چه در امور داخلی و چه در امور خارجی، به نقض حقوق بشر دست زده است. آمریکا با رفتارهای متناقض خود، به جهانیان ثابت کرده است که برای رسیدن به اهداف خود، از هیچ عملی، ولو کشتن انسان‌های بی‌گناه یا نقض حقوق بشر، ابایی ندارد.(سعیدی ،1393)


نتیجه گیری:
با توجه به مطالب بیان شده ،کارنامه سیاه و ننگین آمریکا در طول تاریخ نشان از جنایات گسترده آمریکا با شعار حفظ صلح جهانی و با ادعای حفظ حقوق بشر در جهان دارد. بمباران دو شهر هیروشیما و ناکازاکی فجیح ترین جنایت بشری آمریکا محسوب می شود که به بهانه پایان جنگ جهانی دوم و تسلیم ژاپن اما در واقع با هدف انجام اولین آزمایش هسته ای خود ، مردم بی گناه و غیر نظامی را قربانی کرد. این در حالی است که مقامات آمریکایی ضمن حمایت از این عمل خود اذعان می کنند که در غیر این صورت  ممکن بود تعداد تلفات به میلیون ها نفر برسد. باتوجه به جنایات جنگ های پی در پی که  آمریکا علیه کره ، ویتنام ،ایران و... صورت داده است اگرچه ایالات متحده خود را داعیه دار حقوق بشر و منادی صلح می داند و شعار حفظ کرامت انسانی ،آزادی و عدالت جهانی را بر اساس فرهنگ لیبرالیسم سر می دهد اما خود یکی از بزرگترین ناقضان حقوق انسان با اهداف توسعه طلبانه است.


منابع:
 (1392/08/13) ، مروری بر جنایات آمریکا از زمان شکل‌گیری تا امروز، خبرگزاری فارس
( ۱۲ اسفند ۱۳۹۳) ، لیست سیاه جنایات آمریکا در صد سال اخیر، پایگاه اطلاع رسانی جبهه جهانی مستضعفین
 (24 فروردين ۱۳۹۲) ،15 فصل جامع از دروغ‌ها و نتايج جنگ‌هاي آمريكا ، باشگاه خبرنگاران جوان
اعضای انجمن نازی سنتر،(2013) جنایات علیه مردم ژاپن در جنگ جهانی دوم ،نازی سنتر
www.pdf.nazicenter.com
سعیدی ، زهرا ،(۱۳۹۳/۵/۱۵) ، هدف بمباران ژاپن؛ تسلیم دشمن یا آزمایش بمب ، روزنامه حمایت
علیخانی ، مهدی ، (۱۱ آبان ۱۳۹۲) فهرست بیش از ۱۰۰ جنایت و دخالت آمریکا در کمتر از یک قرن ،۱۳۹۲/سایت تحلیلی خبری نور نیوز
-Bombing of Hiroshima and Nagasaki, http://www.history.com/topics/world-war-ii/bombing-of-hiroshima-and-nagasaki
-Donohue, Nathan,( Aug 10, 2012),Understanding the Decision to Drop the Bomb on Hiroshima and Nagasaki, Center for Strategic and International Studies
-Gregory, Anthony,( August 6,2013), Hiroshima, Nagasaki, and the U.S. Terror State, libertarian standard http://libertarianstandard.com/2013/08/06/hiroshima-nagasaki-and-the-u-s-terror-state/
-Hersey, John,( 1989), Hiroshima , The New Yorker , EFL Club
-Reflections on Hiroshima, Bill Gordon, March 2000, http://wgordon.web.wesleyan.edu/papers/hiroshim.htm
-The bombing of Hiroshima and Nagasaki, http://www.cnduk.org/campaigns/global-abolition/hiroshima-a-nagasaki,

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره 31 - مردادماه 1394

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837