آرشيو

مرگ آري، داعش نه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی چکیده :
طی چند سال اخیر شاهد رفتارهای خشونت‌بار برآمده از دیدگاههای وهابی نسبت به زنان و دختران توسط گروههای افراطی اسلام نما همچون؛ القاعده، طالبان، بوکو حرام، داعش و مانند آنها، در منطقه خاورمیانه بویژه عراق و سوریه هستیم. به اسارت بردن دختران و زنان، فروختن آنها در بازارهای برده داری، تعدی و تجاوز به زنان و دختران و استفاده ابزاری از آنان در عملیات انتحاری، از جمله موارد نقض وسیع حقوق زنان و دختران است که از سوی این گروه های تروریستی در حال افزایش است.دراین مقاله به طور اختصار وضعیت زنان در شمال سوریه را بیان می کنیم .
کلید واژه: شمال سوریه ، داعش ، زنان ، نقض حقوق بشر
مقدمه
داعش نام اختصاری دولت اسلامی عراق و شام می باشد و یک سازمان شورشی جهادی است که بخشهای بزرگی از شمال عراق و شرق سوریه را در تصرف خوددارد این گروه به رهبری ابوبکر البغدادی از مجاهدین سلفی جدا شده از شبکه القاعده تاسیس شده و با دولتهای عراق و سوریه و دیگر گروههای شورشی مخالف دولت سوریه وارد جنگ شده است آنها علاوه بر عراق و سوریه بخش هایی از لیبی و نیجریه را نیز در کنترل خود دارد .
ریشه داعش به جماعت توحید و جهاد می رسد که درسال 1999 به رهبری ابو مصعب الزرقاوی تاسیس شد و در سال 2004 به القاعده پیوست و پس از آن به القاعده عراق معروف شد .
با آغاز جنگ داخلی سوریه نیروهای دولت اسلامی وارد سوریه نیز شدند ودر 8 آوریل 2013 نام دولت اسلامی عراق و شام را بر خود نهادند و با تصرف شهر رقه آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند . (ویکی پدیا،دانشنامه آزاد)


داعش، باورها و اندیشه ها :
داعش  درواقع ادامه تشکیلانی یک گروه از سلفی های جهادی درعراق به رهبری ابو مصعب الزرقاوی می باشد که جزو القاعده بود و در سال 2006 درعراق کشته شد او خود را پیرو این تیمیه می دانست ابن تیمیه بکلی با مرجعیت عقل مخالف است مگر اینکه در راستای تایید نقل احادیث باشد او هرگونه تعامل با کفار مشرکین را حرام می داند. (مرکز بین المللی مطالعات صلح ،1394)


منابع مالی  
براساس تحقیق 2015 سازمان financial action task force  منبع مالی عمده دولت اسلامی عراق و شام به ترتیب بشرح زیر است :
1-منابع مالی که با اشغال سرزمین ها به دست می آید مثل کنترل بانک ها ، ذخایر نفت وگاز ، مالیات ،اخاذی ، سرقت از منابع سرمایه ای .
2-گروگانگیری برای دریافت پول .
3-اعانه هایی که از طریق سازمانهای غیر انتفاعی دریافت می شود.
4-حمایت ها یی که جنگجویان خارجی فراهم می کنند .
5-یکی از منابع اصلی درآمد داعش نفت و گازهای است که از منابع زیرزمینی سوریه غارت
می کنند و عمده خریداران این نفت و گاز دلال های سوختی هستند که نفت خریداری شده را به مقصد اروپا و آمریکا روانه می کنند .
داعش براین عقیده می باشد که مرزهای کنونی بین کشورهای اسلامی که حاصل تجزیه امپراتوری عثمانی و موافقت نامه منعقده سایکس پیکو بین فرانسه و بریتانیا است باید برچیده گردد و مرزها به حالت پیش از جنگ جهانی اول باز گردد . (ویکی پدیا)


نقش زنان در مبارزه باداعش  
درخط مقدم نبرد میان رزمندگان کرد و نیروهای موسوم به دولت های اسلامی در شمال سوریه گروهی از دختران و زنان جوان با چشم پوشی از دلبستگی های دوران جوانی به یگانهای مدافع زنان سوری به ی . پ . ژ پیوسته اند تا از سرزمین شان دفاع کنند آنها بر علاوه ایستادگی دربرابر تهاجم نیروهای دولت اسلامی همانطور که از نام گروهشان نیز پیداست دراین نبرد مدافع زنان هم هستند .
 یکی از اعضای این گروه که عضو شاخه زنان یگان های مدافع خلق می گوید من داوطلبانه به این یگان ها پیوستم هدفم دفاع از کردها ، عرب ها ، مسیحیان و همه اتباع کشور است من از کشورم و همه آنهایی که برای آن مبارزه می کنند دفاع می کنم.
کردهای سوریه اخیراٌ گردانی را متشکل از زنان دراستان حلب واقع در شمال سوریه تشکیل داده اند که متشکل از 150 زن داوطلب است که هدف آنان پررنگ تر کردن نقش زنان در درگیری های سوریه است نام این گردان روکان می باشد که نام یکی از مبارزان کرد می باشد . (سایت نیوز)

 جنایات داعش درشمال سوریه
عناصر  داعش و هم پیمانان این گروه تروریستی به منازل ساکنین کرد   درشمال سوریه حمله کرده و اموال و  دارایی های آنها را غارت کردند و زنان را ربودند مهاجمان پس از ربودن اعضای خانواده ها به اماکن نامعلوم اقدام به غارت اموال و دارایی های آنها می کنند
گروهک تکفیری داعش درمناطق تحت سیطره خود درشمال سوریه زنان و دختران را به رعایت پوشش خاصی ملزم کرده است . برپایه این گزارش زنان و دختران باید در کنار پوشش معمولی خود عبایی به تن کنند که تمام لباسهای آنان را بپوشاند و این عبا باید آنقدر تنگ باشد که بر جستگی های بدن را مشخص نکند .  (ساین زمان ،1393)


*دختر کُرد، مرگ را بر داعش ترجیح داد
*در پی تسلط عناصر گروهک تروریستی داعش بر ورودی‌های شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه، زنان و دختران عضو نیروهای دفاع کرد سوری، شعار "مرگ آری، داعش نه"! را در عمل محقق ساختند.
به گزارش جهان به نقل از العالم، پس ازآنکه ورودیهای شهر کوبانی واقع در شمال سوریه و در نزدیکی نوار مرزی با ترکیه به کنترل داعش درآمد؛ زنان عضو نیروهای دفاع کرد سوری اصل "مرگ از افتادن به دست داعش بهتر است" را در عمل به اجرا گذاشتند.

*این زنان مقاوم کرد، آخرین گلوله ها را در سلاح های خود نگه داشتند تا در صورتی که عناصر داعش وارد شهر شوند، دست به خودکشی بزنند و بدین ترتیب دچار سرنوشت دردناک سر بریدن و یا اسارت به دست داعش نشوند.

*رسانه های ترک، اخبار حاکی از خودکشی یکی از این سربازان به نام "بیریفان ساسون" با آخرین گلوله سلاحش را مورد تایید قرار دادند.

این دختر مبارز کرد تقریبا ۱۹ سال داشت، چند روز پیش در گفتگو با "گابریل گیتهاوس" خبرنگار بی بی سی گفته بود که با آخرین گلوله از سلاحش خودکشی خواهد کرد و تسلیم این گروهک تروریستی داعش نخواهد شد؛ گروهکی که جنگی ظالمانه علیه اهالی کوبانی آغاز کرده است.

*گروهک افراط گرای داعش که از ۱۶ سپتامبر حمله ای وسیع به سمت عین العرب ـ به کردی کوبانی نام دارد ـ آغاز کرده است، تلاش می کند تا بر تمام نوار مرزی در شمال سوریه را به کنترل درآورد اما تا این لحظه به سبب مقاومت شدید اهالی شهر با شکست مواجه شده است. (جهان نیوز)
*در سوریه، عراق و نقاط دیگر، هیولای اسلام‌گرای جدید – داعش – پس از کُشتن مردان روستاهای تحت تصرف‌شان، زنان ایزدی و مسیحی را به بردگی جنسی می گیرد . این گروه که کادر رهبری‌اش را چهار عضوِ [سابق] شاخه‌ی بین‌النهرینِ القاعده و افسران ناراضی بعثیِ سنی‌مذهب تشکیل می‌دهند، شماری از جوانان مسلمان فریب‌خورده – چه متولد اروپا یا مسلمان تازه‌کیش – را به خدمت گرفته و در توجیه اقدامات‌اش جزوه‌ای سطحی منتشر کرده است (برای مطالعه بیشتر مراجعه شود http://bookoflife.org/history/arabia/isis_onslavery.htm
*به گزارش سایت گزارشگر به نقل از میدل ایست مانیتور، شبکه حقوق بشر سوریه در روز یکشنبه گزارش داد: «از آغاز سال 2014 تعداد 159 زن در سوریه توسط گروه تروریستی داعش در اثر بمب گذاری، درگیری و اعدام کشته شده اند».
*همچنین این گزارش که با عنوان «یاس خونین» توسط شبکه حقوق بشر سوریه در روز جهانی زن منتشر شد، نوشت: «داعش تعداد 520 زن از جمله زنان فعال در زمینه های مختلف را از آغاز سال 2013 میلادی بازداشت کرده است».
*در این گزارش آمده است: «این گروه تروریستی قوانین ویژه ای را بر زنان از جمله در نقض آزادی فکر و عقیده، حفظ حریم خصوصی، پوشش، رفت و آمد و آموزش و پرورش تحمیل کرده است».
*این شبکه حقوق بشری، جبهه النصره را متهم به کشتن 60 زن از طریق بمب گذاری های بی رویه از زمان آغاز فعالیت آن یعنی از 24 ژانویه 2012 کرد.
*همچنین در این گزارش آمده است: «گروه های مسلح مخالف دولت حداقل 875 زن را در مناطق تحت کنترل دولت و یا تحت کنترل مخالفان مسلح دستگیر کرده اند. قربانیان این گروه ها شامل 235 زن کمتر از 18 سال هستند».(سایت گزارشگر)
*اسلام تایمز : شبکه آشوری حقوق بشر سوریه ، از ربوده شدن ده‎ها زن و کودک آشوری از سوی گروه تروریستی داعش در شمال این کشور خبر داد.
 
به گزارش اسلام تایمز ؛ به نقل از خبرگزاری آلمان ، شبکه حقوق بشر آشوری سوریه روز یکشنبه در بیانیه‎ای اعلام کرد از 23 فوریه گذشته، گروه داعش با حمله به مناطق آشوری‎ نشین در شمال سوریه ، 86 زن و 39 کودک آشوری را ربوده است.

 در این بیانیه آمده است در حالی که جهانیان مناسبت روز جهانی زن را در هشتم ماه مارس با هدف برقراری مساوات بین زن و مرد و مخالفت با اعمال هر نوع خشونت ضد زنان گرامی می دارند، افراد ربوده شده توسط داعش از جمله زنان و کودکان، همچنان در وضعیت بدی به سرمی برند وسرنوشتشان نامعلوم است.

*در ریف حسکه در شمال شرق سوریه در مرز ترکیه و عراق ده‎ها روستا وجود دارد که اغلب ساکنان آن را آشوری‎ها و مسیحیان تشکیل می‎دهند.
شبکه آشوری حقوق بشر سوریه همچنین از کوچ بیش از 1380 خانواده آشوری از مناطق و روستاهای محل سکونت خود به سمت شهرهای الحسکه و القامشلی خبر داد.


گزارش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل؛
درحالی‌که نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد، در گزارشات خود اقدامات داعش در خصوص زنان و دختران را محکوم کرده است، اما متأسفانه شاهد آن هستیم که در عرصه بین‌المللی مواجهه قاطعی در قبال گروه تروریستی داعش صورت نگرفته است.
بنگورا که در مأموریت اخیر خود به خاورمیانه از کشورهای سوریه، لبنان، ترکیه، عراق و اردن بازدید به‌عمل آورده است، اذعان داشت: متأسفانه وضعیت جنگ و مخاصمات مسلحانه که نزدیک به ۵ سال است به‌طور جدی در منطقه حاکم است، سبب نهادینه‌شدن اشکال مختلف خشونت جنسی علیه زنان، به بردگی گرفتن و نقض جدی حقوق‌بشر زنان شده است. زنان آواره و پناهنده، بیش ازسایرین آسیب‌پذیرند و در معرض قربانی ارتکاب خشونت جنسی‌شدن قرار دارند.
بنا به گزارش نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد، نیروهای داعش به‌طور رسمی برای زنان و دختران، قیمت تعیین کرده و مبادرت به خرید و فروش آنان می‌کنند.
نماینده ویژه دبیرکل خاطر نشان کرده است که در قبال این موارد نقض جدی حقوق‌بشر زنان باید نهادهای بین‌المللی و سایر دولت‌ها اقدامات جدی به‌عمل آورده و زمینه جبران خسارت زنان و دختران قربانی خشونت جنسی را فراهم سازند. علاوه بر ارتکاب خشونت جنسی علیه زنان و دختران در کشور عراق، در کشور سوریه نیز این امر وجود دارد و حقوق‌بشر زنان در معرض نقض جدی قرار دارد.
به گزارش مهرخانه، درحالی‌که نماینده ویژه دبیرکل ملل‌متحد، در گزارشات خود اقدامات داعش در خصوص زنان و دختران را محکوم کرده است، اما متأسفانه شاهد آن هستیم که در عرصه بین‌المللی مواجهه قاطعی در قبال گروه تروریستی داعش صورت نگرفته است؛ درحالی‌که داعش در طول سال‌های اخیر، در کشورهای اسلامی از جمله سوریه و عراق، مرتکب نقض فاحش و شدید قواعد حقوق بین‌الملل حتی قواعد آمره که واجد خصیصه «تخلف‌ناپذیری» است، می‌شود، اما شاهد مواضع صریح و قاطعانه از سوی نهادهای بین‌المللی و به‌طور خاص ارکان ملل‌متحد از جمله دبیرکل ملل‌متحد و شورای امنیت جهت محکوم‌کردن، نابودی و امحای این گروه نبوده‌ایم و همین امر، این نگرش را بیش از پیش تقویت می‌کند که ایجاد گروه تروریستی داعش که اکنون تحت عنوان «دولت اسلامی» در گفتمان بین‌المللی از آن یاد می‌شود، با هدف بدنام‌کردن و تضعیف اسلام و توسط خود کشورهای قدرتمند ایجاد شده است تا از این طریق به رویکرد و مواضع اسلام‌ستیزانه خود ادامه دهند.فرستاده سابق سازمان ملل متحد به سوریه، درگیری و ناامنی کنونی در عراق را ناشی از اقدامات تروریست‌ ها در سوریه و بی توجهی جهانیان به بحران سوریه دانست و گفت: در نوامبر گذشته به شورای امنیت گفته بودم گروه تروریستی داعش، ۱۰ برابر سوریه در عراق فعال است. ( مهرخانه )

نتیجه:
بی‌تردید، اقدامات غیرانسانی و وحشیانه داعش و گروه‌هایی از این قبیل که با یدک‌کشیدن نام «اسلامی» و تحت لوای اسلام، مرتکب فجیع‌ترین جنایات بشری از جمله ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی علیه زنان، تجاوز به عنف و خرید و فروش زنان و دختران، درصدد اسلام‌ستیزی و بد جلوه‌دادن چهره واقعی اسلام است، محکوم به نابودی است و این جریان انحرافی و باطل، هر چقدر در بطلان خود بیشتر پیش رود، سریع‌تر محکوم به زوال و نابودی خواهد بود.انشااله

منابع:
-    ویکی پدیا دانشنامه آزاد.
-    خبرگزاری فارس.
-    سایت NEWS.
-    سایت اسلام تایمز.
-    سایت ظهور.
-    سایت جهان نیوز.
-    سایت گزارشگر  .
-    سایت اجتماعی فیس نما.
-    مرکز بین المللی مطالعات صلح (IPSC)،اردیبهشت ،1394.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره 32 - شهریورماه 1394

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837