آرشيو

رژیم صهیونیستی ناقض حقوق بشر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی چکیده
با توجه به اینکه رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی از ابتدای تاسیس نامشروع خود تا به امروز با جنایات گسترده جنگی ، نقض حقوق بشر گسترده ای نسبت به مردم فلسطین ،غزه ، لبنان صورت داده است.این پژوهش قصد دارد به تحلیل موارد نقض حقوق بشر توسط اسراییل و همچنین اهدافی را که دنبال می کند بپردازد.

کلیدواژه :
رژیم صهیونیستی ،نقض حقوق بشر ، جنایات ،فلسطین ،غزه

مقدمه
حضور رژیم جعلی صهیونیستی در خاورمیانه یکی از مهمترین تحولاتی بوده که منطقه را از بعد سیاسی و امنیتی تحت تاثیر قرار داده است و نارامی های گسترده ای را تاکنون در منطقه رقم زده است. علارغم اینکه این رژیم جعلی با توطئه غرب توانست سرزمین مردم فلسطین را غصب کرده و کشتار گسترده ای را نیز علیه آنان صورت دهد. امروزه یکی از مهمترین مسایل جامعه بشری مسئله کشتار مردم و غیرنظامیان در فلسطین ،غزه و لبنان توسط نیروهای نظامی اسراییل می باشد که همچنان مورد بی اعتنایی جامعه بین الملل قرار گرفته است و این رژیم را به بزرگترین ناقض حقوق بشر تبدیل کرده است.با توجه به اهمیت این موضوع این پژوهش قصد دارد بعد از ارائه مختصری از شکل گیری و سیاست خارجی اسراییل در منطقه در پی تحلیل نقض حقوق بشر توسط اسراییل و اهداف آن در منطقه باشد.

شکل گیری رژیم صهیونیستی
زمانی که در تاریخ  24 ژوئیه 1922 قیمومیت انگلستان برفلسطین رسماً توسط شورای «جامعه ملل» به تصویب رسید، در پرتو حمایت انگلستان و علیرغم مخالفت اعراب، مهاجرت یهودیان به فلسطین که از چند سال پیش آغاز شده بود سرعت بیشتری پیدا کرد. از سوی دیگر سیاست ضد یهود «هیتلر» باعث شد تعداد مهاجران اروپایی باز هم بیشتر شود. به طوری که در سال 1946 میلادی از560/972 / 1فر جمعیت فلسطین، بیش از 608 هزار نفر آنها را یهودیان تشکیل می دادند. در حالیکه تعداد یهودیان در سال 1918، حدود 56000 نفر بود. بیشتر این مهاجرین از اروپایی شرقی بودند. ه موازات ازدیاد جمعیت یهودیان در فلسطین و بالاگرفتن قدرت سیاسی آنها در منطقه، توده های عرب که از نفوذ یهودیان خشمگین و در عین حال نگران شده بودند انگلستان را تحت فشار گذاشتند تا از صهیونیستها جانبداری نکند. در این هنگام صهیونیستها در فلسطین عملاً یک نیروی خود مختار بوجود آورده و یک ارتش سری به نام «هاگانا» درست کرده بودند. وظیفه این ارتش ترور مخالفان و مبارزه با توده های عرب بود. بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1947 انگلستان اعلام کرد سال بعد، از فلسطین بیرون خواهد رفت و اداره آن را به سازمان ملل خواهد سپرد. در تاریخ 29 نوامبر 1947 مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای فلسطین را به سه قسمت کرد. 43 درصد آن را در اختیار عربها و 56 درصد آن را در اختیار یهودیان قرار داد. بیت المقدس نیز بین المللی اعلام گردید. زمانی که قیومت بریتانیا بر فلسطین در 15 مه 1948 به پایان رسید در واقع تمامی نهادهای سیاسی فلسطینی از بین رفته بود و هیچ سازمانی برای پر کردن خلاء موجود، وجود نداشت. صهیونیستها که بر نواحی کشور یهود در قطعنامه تقسیم مسلط بودند یک شورای موقت حکومتی مرکب از 38 عضو تأسیس کردند که به نوبه خود یک کابینه 13 نفره را انتخاب کرد. همان روز «دیوید بن گوریون» که بعداً مقام نخست وزیری و وزارت دفاع را به عهده گرفت، تشکیل دولت را اعلام کرد بلافاصله بعد از این اعلام، دولتهای ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، اسرائیل را به رسمیت شناختند.(میرطاهر،1381 :89)

سیاست خارجی اسراییل در منطقه

به دلیل آنکه اعلام تاسیس رژیم اسراییل در سرزمین فلسطین فاقد مبانی حقوقی، مشروعیت جمعیتی ، تاریخی و جغرافیایی بود از این رو بنیان گذاران و رهبران آن از بدو تاسیس موجودیت این رژیم را در منطقه در حال تهدید تعریف کرده اند.(یاسری ،1388، 109) و در این راستا سیاست خارجی رژیم صهیونیستی اهدافی را دنبال می کند که مهمترین این اهداف عبارتند از:
1. رسیدن به مشروعیت بین المللی و دفاع و حفظ آن
2.  صحه گذاردن بر اقدامات تجاوزکارانه وتوسعه طلبانه تحت پوشش تضمین امنیت برای اسرائیل.
3.  خارج شدن از محاصره اقتصادی اعراب و دستیابی به کمک های اقتصادی، امتیازات و معافیت های گمرکی بازار مشترک اروپا، روابط آزاد تجاری با آمریکا و بازاریابی در کشورهای آفریقایی و آسیایی. از نمونه این فعالیت هاست.
4.  ارتباط با یهودیان جهان و استفاده از آنها در جهت منافع و اهداف اسرائیل و صهیونیسم.
5.  تجارت اسلحه: رژیم صهیونیستی از ابتدا از کشورهای مختلف سلاح دریافت نمود و دستیابی به سلاح سنگین از موارد مهم سیاست خارجی این رژیم قرار گرفت.(صفا تاج ، 1389)
قرار گرفتن یک کشور در میان کشورهاي متخاصم امکان ایجاد روابط عادي بین کشور هاي متخاصم و کشور محصور شده را امکانپذیر نمی سازد. به ناچار کشوري که در محاصره است، تلاش و کوشش زیادي براي برقراري رابطه با کشورهاي خارج از منطقه می کند تا نیاز های خود را برطرف کند.(ساجدی ،1391، 61) در اواسط 1950کشور نوپا و اسیب پذیر اسراییل با چالش های امنیتی گسترده ای مواجه بوده است .اسراییل به تهدیدات ناشی از کشورهای عرب توسط آن ها احاطه شده با "دکترین پیرامونی " پاسخ داد و روابط استراتژیک اش را با ایران ، ترکیه ،دیگر کشورهای غیر عرب ،کشورهای غیر مسلمان یا کشورهای عرب که از نظر جغرافیایی دور هستند پی ریزی کرد. (Alpher,2013, 2)

نقض حقوق بشر توسط اسراییل

جنایات رژیم صهیونیستی
به طور کلی بین تمامی جنایات رژیم صهیونیستی 27 جنایت در لیست مشهورترین جنایات این رژیم از حیث ابعاد فاجعه برشمرده شده است. این جنایات عبارت است از:
1.انهدام هتل ملک داوود هتل ملک داود در قدس  که در ژوئیه 1946  به دست گروههای تروریستی صهیونیستی هاگاناه، ایرگون و شتیرن با 350 کیلوگرم مواد منفجره ، منفجر و به طور کلی ویران شد.
2.جنایت دیر یاسین:  دیر یاسین نام دهی کوچک نزدیک قدس می‌باشد. تعداد ساکنان این ده در سال 1948 نزدیک به 700 نفر بودند. در 10/4/1948 این ده شاهد هجوم 3 گروه مسلح به نام ارگون به سرکردگی مناحیم بگین، گروه شتیرن به سرکردگی اسحق شامیر و گروه هاگانا به سرکردگی دیوید بن گوریون بود. در این یورش که با مقاومت ساکنان ده همراه بود 250 نفر که بیشتر آنها را زنان، کودکان و سالمندان تشکیل می‌داد کشته شدند. همچنین در این حمله فجایع دیگری از جمله تجاوز جنسی، مثله کردن، پاره کردن شکم زنان باردار و منفجر کردن منازل نیز رخ داد
3.جنایات اللد و الرمله  ژوئن 1348  شبه نظامیان صهیونیست با حمله به این دو روستا جز 25 خانواده فلسطینی دیگر هیچ فلسطینی را زنده نگذاشتند. 176 فلسطینی در این جنایت به شهادت رسیدند
4.جنایت الطنطوره: این روستا در جنوب شهر اشغالی حیفا واقع است و در 23 می 1948 شاهد بزرگترین جنایت صهیونیستها علیه اهالی روستا بود. وقایع فاجعه بار این روستا از سال 1948 تا سال 2000 میلادی سری باقی ماند تا اینکه یک اسراییلی به نام تد کاتس در پایان نامه دوره کارشناسی ارشدش با استفاده از آرشیو ارتش صهیونیستی فاش کرد که در این روستا 200 فلسطینی قتل عام شدند.
5.جنایت الدوایمه: این روستا در استان الخلیل واقع است و در اکتبر سال 1948 شاهد هجوم وحشیانه شبه نظامیان صهیونیست بود که در پی ان 500 نفر به قتل رسیدند که از این بین 200 نفر متعلق به روستاهای دیگری بودند که در این روستا پناه گرفته بودند.
6.جنایت قبیه: روستای قبیه در 22 کیلومتری شمال شرقی قدس و 44 کیلومتری غرب رام الله واقع است و 14 اکتبر سال 1953 مورد حمله و اشغال نظامیان صهیونیست در آمد. این اقدام به رهبری آریل شارون انجام گرفت که طی آن 69 زن و مرد و کودک فلسطنیی به قتل رسیدند.
7.کشتار حولا:        بامداد 31/10/1948 نیروهای اسرائیلی به سرکردگی مناحیم بگین به حولا شهر کوچکی در لبنان حمله بردند . در این حمله نیروهای اسرائیلی مردان شهر را اعدام نمودند و منازل مسکونی را منهدم کردند . همچنین ده‌ها نفر از کشته شده‌ها را در گورهای دسته جمعی دفن کردند. این فاجعه باعث مهاجرت اکثر اهالی این منطقه به بیروت شد. در این کشتار 90 لبنانی کشته شدند
8. جنایت کفرقاسم:   در روز 29/10/1956 کفر قاسم دهی نزدیک شهر قلقیلیه در فلسطین هدف حمله نیروهای صهیونیستی قرار گرفت. در این حمله که در ساعت 5 عصر و هنگام بازگشت اهالی ده از مزارع صورت گرفت 49 نفر کشته شدند . این کشتار با شعار «‌بدون عاطفه باش تا خدا رحمتت کند» به وقوع پیوست .
9.کشتار حانین: نیروهای اسرائیلی در 26 نوامبر سال 1967 بعد از حدود 3 ماه از محاصره روستای حانین در لبنان وارد این روستا شدند و اقدام به قتل ساکنان با تبر کردند. همچنین منازل را آتش‌زده و آنها را با خاک یکسان کردند . کشتار یارین در این کشتار که در سال 1974 به وقوع پیوست نیروهای اسرائیلی پس از ورود به شهر کوچک یارین در لبنان 17 منزل را ویران و 9 نفر را به قتل رساندند .
10.کشتارعیترون: عیترون نام شهری کوچک در جنوب لبنان است. این شهر در سال 1975 بر اثر انفجار یک بمب کارگذاشته شده توسط نیروهای اسرائیلی شاهد کشته شدن 9 کودک بود .
11.کشتار بنت جبیل: در سال 1976 نیروهای اسرائیلی پنجشنبه بازار شهر کوچک بنت جبیل در لبنان را بمباران کردند. این بمباران منجر به کشته شدن 23 و زخمی شدن 30 نفر شد .
12.کشتار اوزاعی: در سال 1978 نیروهای هوایی اسرائیل واحدهای مسکونی و موسسات تجاری منطقه اوزاعی در نزدیکی بیروت را هدف قرار دادند. در این حادثه 26 نفر کشته و 30 واحد مسکونی کاملا ویران شد .
13.کشتار راشیا: در سال 1978 توپخانه اسرائیل 15 لبنانی را که به سمت کلیسای شهر کوچک راشیا روانه بودند به قتل رساند .
14.کشتار کونین: نیروهای اسرائیلی در سال 1978 ده کونین در لبنان را مورد هدف قرار داد. در این حمله 29 نفر که اکثرا کودک بودند، کشته شدند .
15.کشتار عدلون: در سال 1978 کماندوهای اسرائیلی مستقر در ساحل عدلون در لبنان 20 نفر از افرادی را که در 2 ماشین در حال حرکت بودند هدف قرار داده و به قتل رساندند .
16. کشتار عباسیه: در سال 1978 نیروی هوایی اسرائیل مسجدی را در شهر کوچک عباسیه در لبنان که تعدادی از خانواده‌ها در آنجا پناه گرفته بودند را هدف قرار داد. در این بمباران هوایی 112 نفر که بیشتر آنها زن و کودک بودند کشته شدند .
17.جنایت خان یونس:  خان یونس در نوار غزه واقع است. این روستا در دو نوبت به فاصله نه روز هدف حملات اشغالگران صهیونیست قرار یکی در در 3 نوامبر 1956 که 500 فلسطینی به قتل رسید و دیگری 12 نوامبر که 270 فلسطینی به شهادت رسیدند.
18.جنایت صبرا وشاتیلا:    در سال 1982 نیروهای اسرائیلی با همکاری برخی از نیروهای نظامی لبنانی دست نشانده با نقشه وزیر جنگ آن زمان آریل شارون به اردوگاه‌های صبرا و شتیلا در نزدیکی بیروت که برخی از پناهندگان فلسطینی را در خود جای داده بودند حمله کردند و حدود 800 نفر فلسطینی به اضافه تعدادی لبنانی را به قتل رساندند .
19.جنایت اردوگاه البرج الشمالی  :  این اردوگاه در لبنان واقع است. هواپیماهای صهیونیستی در هفتم ژوئن سال 1982 با حمله به این اردوگاه با استفاده از بمبهای فسفری 94 فلسطینی را در این اردوگاه به خاک خون کشیدند.
20.جنایت عیون قاره:  صبح روز بیستم ماه می 1990 یک نظامی صهیونیستی به روی کاروان کارگران فلسطینی در منطقه صهیونیست نشین  لیتسیون (عیون قاره) آتش گشود که در نتیجه آن هشت کارگر فلسطینی شهید و 16 نفر دیگر زخمی شدند.
21.جنایت کشتار نمازگزاران الاقصی:   بر اثر درگیری نمازگزاران فلسطینی با گروه یهودی متعصب امنای کوه هیکل در تاریخ 8/10/1990، سربازان اسرائیلی وارد ماجرا شدند و نمازگزاران را به گلوله بستند. در نتیجه این گلوله‌باران 21 نفر کشته، 150 نفر مجروح و 270 نفر بازداشت شدند .
22.کشتار قانا در سال 2006 : در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۶  در جریان جنگ 33 روزه اسرائیل و لبنان (۲۰۰۶) روستای قانا مورد حمله و بمباران نظامیان رژیم اشغالگر قدس قرار گرفت. برخورد دو بمب به یک ساختمان مسکونی چهارطبقه در مرکز روستای قانا به کشته شدن ۵۴ شهروند غیرنظامی از جمله بیش از ۳۷ کودک و زخمی شدن بسیاری انجامید.  خاخام‌ها‌ی صهیونیست همچنین درجنگ موسوم به 22 روزه غزه  نیز حکمی درباره کشتار غیرنظامیان لبنانی و فلسطینی در غزه صادر کرده و مدعی شدند بنا به احکام تورات، کشتار زنان و کودکان در زمان جنگ مباح است.
23.جنایت در حرم ابراهیمی در الخلیل   کشتار حرم ابراهیمى: باروخ گلدشتاین و گروهى از شهرک نشینان شهرک صهیونیست نشین کریات اربع 25/2/1994 م، هنگام نماز صبح وارد مسجد الاقصى مى شوند. گلدشتاین، پشت یکى از ستونهاى مسجد مى ایستد و منتظر مى شود تا نمازگزاران سجده کنند. پس از آن به سوى ایشان تیراندازى مى کند. گلوله ها و ترکشهاى نارنجک، باعث زخمى شدن بیش از 350 نفر مى شود. نظامیان ارتش اسرائیل، هنگام این کشتار، درهاى مسجد را مى بندند و از فرار نمازگزاران جلوگیرى مى کنند.
24.انتفاضه الاقصی: در تاریخ 28/9/2000 آریل شارون اقدام به بازدید از مسجدالاقصی کرد. این بازدید به علت اعتراض جوانان فلسطینی کامل نشد. روز بعد از این حادثه که مصادف با روز جمعه بود نیروهای اسرائیلی اقدام به گشودن آتش روی نمازگزاران کردند که بر اثر آن 7 نفر کشته و 25 نفر زخمی شدند . این درگیری منجر به انتفاضه دوم مردم فلسطین شد .
25.جنایت اردوگاه جنین: ارتش خونریز اسرائیل در 29 مارس 2002 م حمله گسترده اى را به اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری آغاز کرد. پس از دو هفته محاصره اردوگاه جنین و شروع جنگ شدید بین نیروهاى مقاومت فلسطین و اسرائیل، نیروهاى اشغالگر به ریاست شائول موفاز با تانکهاى خود وارد آنجا مى شوند. آنان با تهاجم گسترده به این اردوگاه پس از اتمام مهمات نیروهاى مقاومت، آنجا را تسخیر مى کنند. تعداد شهداى این واقعه، حدود 200 نفر است. هنوز تعداد شهداى دفن شده در گورهاى جمعى، مشخص نیست.
26.جنایت در غزه (2006 تا 2010):   رژیم صهیونیستی پس از پیروزی حماس در انتخابات پارلمان فلسطین در ژانویه سال 2006 در اقدامی نژادپرستانه با هدف تنبیه مردم فلسطین خصوصا مردم نوار غزه که بیشترین آرای حماس از این منطقه بود اقدام به محاصره کامل زمینی و هوایی این منطقه کرد. در پی این محاصره کشنده اسراییلی ها حتی از خروج بیماران فلسطینی برای مداوا به خارج جلوگیری کردند که طی آن تا اواسط سال 2010 نزدیک به 380 فلسطینی جان خود را از دست دادند. در خلال این سالها خصوص در اواخر سال 2008 تا اواسط ژانویه سال 2010 اسراییل جنگی خانمانسوز را علیه غزه راه انداخت که به تجاوز 22 روزه شهرت یافت در این جنگ 1450 شهروند فلسطینی به شهادت رسیدند و ساختار زیربنایی نوار غزه آسیب جدی دید. قاضی گلدستون که بعدها از سوی سازمان ملل مامور شد که این جنایات را بررسی کند ثابت نمود که اسراییل مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در این جنگ شده است.
27.جنایت علیه ناوگان  بین المللی امداد رسان به غزه :  در (31  می سال 2010 ) در برابر چشمان افکار عمومی جهان نیروی دریایی ارتنش صهیونیستی در اقدامی که دزدی دریایی لقب گرفت در آبهای بین المللی به کشتی بین المللی حامل کمک های انساندوستانه به نوار غزه حمله کرد و نه شهروند ترکیه را به قتل رساند و دهها نفر را زخمی کرد. تمامی 750 سرنشین این کشتیها بازداشت و به بندر اشدود منتقل شدند.(قدسنا ،1394)
علارغم موارد گفته شده ، اسرائیل با جنگ اخیر (2014) در نوار غزه با بمباران منازل مسکونی و کشتن دوهزار و 174 انسان که 84 درصد از آنها غیرنظامی بودند و زخمی کردن 10 هزار نفر همه قوانین و موازین بین المللی را نقض کرد. حملات به منازل مسکونی موجب شده است که بسیاری از قربانیان این جنگ از کودکان و زنان باشند.(شیعه نیوز،1394)
به طور کلی جنایات و کشتارهایی که رژیم صهیونیستی امروزه انجام می دهد چیز تازه ای نیست ولی سکوت جهانیان باعث تاسف است. از سال 1948 حدود دو سوم ملت فلسطین از سرزمین خود آواره شده اند و تاکنون 52 شهر از 553 روستا و شهر فلسطین منهدم شده است. رژیم صهیونیستی صدها کشتار و قتل دسته جمعی را مرتکب و یک نسل کشی انجام داده است.  در حمله اخیر بیش از 6 هزار و 600 پرواز و حمله هوایی به غزه صورت گرفته، 31 هزار آتشباری توپخانه انجام شده و اگر تمام آتشبارها به سمت غیر نظامی ها و زیر ساخت ها باشد می توانید تصور کنید چه اتفاقی می افتد. در نوار غزه حتی یک قطره آب آشامیدنی وجود ندارد. همه پمپاژهای آب مورد هدف قرار گرفته و تنها ایستگاه تولید برق مورد هدف قرار گرفته است، نیمی از مدارس بمباران شده و از حدود 138 مسجد، 18 مسجد با خاک یکسان شده اند. مناطق در شرق نوار غزه به کل ویران شده است. نماینده جهاد اسلامی در ایران  بیان می کند  خسارت های مادی مهم نیست. جان انسانها اهمیت دارد که تا به امروز 12 هزار شهید و مجروح داشته ایم که بیش از 90 درصد غیرنظامیان هستند. 4 هزار کشته و زخمی کودکان هستند و 52 درصد شهدا  مجروحان و افراد کهنسال هستند. این جنایت آشکاری است که نیاز به توضیح ندارد. آنها که از رژیم صهیونیستی حمایت می کنند در جنایات این رژیم شریک هستند بویژه آمریکا که یک بار 390 میلیون دلار و بار دیگر 205 میلیون دلار برای گنبد آهنین به اسرائیل داد و انبار تسلیحات خود را برای صهیونیست ها باز کرد.(مهر،1394)


اهداف راهبردی اسراییل

" اسرائیل" در این جنگ تمام عیار و ویرانگر و نابرابر علیه فلسطینیان اهداف راهبردی متعددی را دنبال می کند.
1.انزوا و نابودی دولت منتخب فلسطین به رهبری جنبش حماس مشابه تجربه انزوای یاسر عرفات رئیس تشکیلات خودگردان از سال 2002 میلادی. " اسرائیل" ایجاد فشارهای خارجی و داخلی از طریق فشار نظامی و دشوار کردن زندگی فلسطینیان جهت تحریک آنان علیه دولت منتخب یا وادار ساختن حماس به خروج از دولت را دنبال می کند، اما با دست زدن به زور نظامی با واکنش های تندی روبرو شده است، زیرا این جنگ فلسطینیان را بر آن داشت تا اختلافات داخلی خود را کنار بگذارند و انجسام و وحدت خود را تقویت کنند و به دفاع از دولت خود برخیزند.
2.ضربه زدن نهایی به توان و زیرساخت های گروه های مبارز و ایجاد کمربندی های امنیتی جهت جلوگیری از ادامه حملات موشکی. در این راستا اسرائیل به اشغال مجدد مناطق دست می زند و بار دیگر به باتلاق غزه فرو خواهد رفت و حال آنکه در گذشته ای نه چندان دور تلاش های زیادی برای رهایی از هزینه های متعدد سیاسی و امنیتی و اخلاقی و جمعیتی این منطقه بکار برده بود.
3. محروم کردن فلسطینیان از استفاده از ثمرات توافق و همبستگی به ویژه پس از عبور از موانع متعدد اختلاف و دست یابی به توافق بر سر سند وفاق ملی پیشنهادی اسیران که ضمن بازگرداندن اعتبار فلسطینیان به آنان، شایستگی آنان را برای تعامل با روند سیاسی افزایش داده است که این امر می تواند مانع از اجرای سیاست های یکجانبه اولمرت باشد.
4. بازگرداندن ابهت ارتش (شکست خورده) اسرائیل به آن و به دست گرفتن ابتکار در واکنش به اقدامات فلسطینیان. عملیات فدایی که اخیرا در نزدیکی نوار غزه به اجرا درآمد، در بعد نظامی موفقیت های زیادی برای مبارزان فلسطینی در پی داشت.(کیالی ،1387)

نتیجه گیری

با توجه مطالب بیان شده می توان ادعا کرد اسراییل از ابتدای تاسیس خود همواره گسترده ترین اقدامات تروریستی را در منطقه و علیه مسلمانان در سرزمین های اشغالی شکل داده است. با توجه به اینکه این کشور همواره موجودیت و امنیت خود را مورد تهدید ارزیابی می کند ،همواره به دنبال گسترش اراضی و تضعیف محور مقاومت برای حفظ موجودیت خود می باشد که این امر را طریق جنایات جنگی و تجاوز به سرزمین های همجوار و متعاقب آن کشتار غیرنظامیان (کودکان و زنان ) پیگیری می کند .این در حالی است که علارغم اینکه مردم مظلوم فلسطین حتی از حق حیات که از اولین و بدیهی ترین حقوق هر انسان است محروم هستند جامعه جهانی نسبت به این تحولات سکوت کرده و این رژیم را از حمایت های مالی- نظامی گسترده ای بهره مند کرده اند.

منابع:

، (7/10/1394) ، داعش و اسراییل رکوردار نقض حقوق بشر 2014، شیعه نیوز
،(14مرداد 1393)،  آمار جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اعلام شد، خبرگزاری مهر
صفاتاج ،مجید. (1389) ،چین ـ اسرائیل، روابط، دانشنامه صهیونیسم و اسراییل
قدسنا ،(1394/2/17)مشهورترین جنایات رژیم صهیونیستی، پایگاه رحماء
کیالی ،ماجد .(1387) ،اهداف اسراییل از جنگ با فلسطینیان ، پایگاه تحلیلی راسخون
میرطاهر، سیدرضا، (1381) ، تاریخچه شکل گیری اسرائیل ،مجله حضور، شماره 40
یاسری ، ابوذر .( 1388) ، رژیم اسراییل و جمهوری اسلامی ایران تعارض هویت و منافع ، تهران، پژوهشگاه فرهنگ ،هنر و ارتباطات
Alpher, Yossi ,( June 2013), Israel: alternative regional options in a changing Middle East,Norwegian Peacebuilding Resource Centre (Report)

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره 29- خرداد 1394

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837