آرشيو

"نقد و بررسی حقوق زنان در ارتش آمریکا"

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


سالیان سال است که دولت آمریکا خود را مدعی حقوق بشر می داند و از حقوق بشر برای ضربه زدن به کشورهای دیگر مخصوصا کشورهای مسلمان استفاده میکند. این درحالیست که بعنوان یک نمونه، نقض حقوق زنان در جامعه ی آمریکایی کاملا واضح و آشکار است.
بایگاه اطلاع رسانی (ناو) - متعلق به سازمان ملی زنان آمریکا- می نویسد: با وجود تمام تلاش های گروه های مدافع زنان برای دفاع از حقوق زنان در آمریکا طی دو دهه‌ی اخیر، همچنان آمار خشونت علیه زنان و تجاوز جنسی به آنها سرسام آور است.
همان گونه که در آمار منتشر شده می بینیم زنان آمریکایی با تبعیض های بسیازی از جمله تبعیض در استخدام و یا دریافت حقوق و رفتارهای نامناسب در محیط کار و در دوران بارداری در محیط کار و خشونت های جنسی رو به رو هستند.


با وجود تبلیغات گسترده ای که آمریکا در زمینه ی رعایت حقوق زنان میکند، شاید تصورهمگان این باشد که در آمریکا حقوق  زنان کاملا رعایت می شود در صورتی که گزارش های منتشر شده در این مقوله نشان می دهد که خود آمریکا از لحاظ رعایت حقوق بشر در وضعیتی نابهنجار قرار دارد.
این تبعیض درجامعه ی آمریکا برای زنان مسلمان به مراتب بیشتر است. زنان مسلمان به خاطر نوع حجاب و پوشش از بسیاری از مشاغل محروم می باشند و در جامعه و محل کارهدف خشونت جنسی انسان های روان پریشی قرار می گیرند که با مسلمانان خصومت و دشمنی دارند.
طبیعت جنس زن، ظریف است. حتی اگر بر فرض، از عهده ی مشاغل مردانه هم برآیند اما برای آن ها مشقت دارد و با روحیه ی آنها سازگار نمی باشد و با نقش اصلی زن که همان فرزند پروری و محکم نگاه داشتن بنیان خانواده می باشد در تعارض است.
این گونه مشاغل نه تنها زن را از روحیه ی لطیفش دورمیکند بلکه تمام نقش های اصلی او را در جامعه و خانواده تحت شعاع قرار میدهد و به این ترتیب نظام خانواده ازهم گسسته می شود و بنیان خانواده ها از هم می پاشد.
حال تصور می کنیم که این جنس ظریف وارد ارتش و کار نظامی شود.چه اتفاقی برای زن خواهد افتاد؟
طی سالیان اخیر میزان به کارگیری زنان در ارتش آمریکا افزایش چشمگیری یافته است.درحال حاضر ۱۵درصد از پرسنل نظامی آمریکا را زنان تشکیل می دهند. در ارتشی که از زن انتظار دارد همانند مردان و دوشادوش آنان فعالیت کنند.
اما آیا روحیه ی زنان با جنگ و کشتار و خونریزی که شیوه ی خاص ارتش آمریکاست سازگاری دارد؟
و یا آیا زنان می توانند همانند مردان دست به کشتار و خونریزی بزنند؟
آیا در این عرصه میتوانند مانند مردان موفق باشند؟
تحقیقات خود آمریکایی ها نشان می دهد که جواب این قبیل سوالات همگی منفی می باشد.
جدا از اینکه طبیعت کار نظامی با توجه به آمار و شواهد برای زنان زیر سوال است، براساس آمارهای رسمی منتشرشده ازسوی نهادهای رسمی و غیر رسمی، یک سوم زنان نظامی، مورد تجاوز جنسی قرار میگیرند و ۷۰ درصد از زنان نظامی آمریکا هم اظهار داشته اند که از سوی همکاران نظامی خود مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند.
۹۰ درصد از زنان شاغل در ارتش آمریکا به نوعی مورد آزار و اذیت و خشونت جنسی قرار می گیرند و هم چنین ۹۰ درصد زنانی که مورد تجاوز قرار میگیرند آن را به دلایلی گزارش نمی دهند.


بسیاری از قربانیان این گونه تجاوزها از شکایت های رسمی صرف نظر می کنند و فقط به مراقبت های پزشکی ساده اکتفا می کنند زیرا از اتهامات رسمی و ترس از انتقام جویی و یا بیکار شدن می ترسند.
شکایت از تجاوز جنسی جابه جایی در یگان نظامی و اخراج را به دنبال خواهد داشت.
در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۴ درصد از موارد تجاوز گزارش شده است و بر اساس گزارشات در این سال حدود ۱۹۰۰۰ به زنان نظامی در ارتش آمریکا اتفاق افتاده است.
گزارشات نشان می دهد بسیاری از زنانی که مورد تجاوز همکاران و فرماندهان نظامی خود قرار گرفته اند و شجاعت شکایت را داشته اند سرنوشتی مشابه را تجربه کرده اند و به اتهامات ساختگی نظیر نداشتن صلاحیت و یا داشتن آشفتگی های روانی از ارتش اخراج شده اند.
ارتش آمریکا تمام تلاشش را می کند تا از افشا شدن این قبیل موارد جلوگیری کند.اخراج این زنان از ارتش باعث می شود که بسیاری از زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند سکوت کنند و از نظامیانی که آنها را مورد تجاوز قرار داده اند شکایتی نکنند.
نشریه تحقیات کنگره ی آمریکا - سی کیو ریسرچر- نوشت:" اریکا کراولی، گروهبان یکم ارتش آمریکا در کتاب جدید خود با عنوان (تصاویر زنان کهنه سرباز جنگی) آورده است هنگامی که کراولی به ارزیابی سربازان بیش از اعزام به عراق مشغول بود دریافت که بسیاری از زنان بیش از اعزام به عراق باردار بوده اند."
  عکاس سابق واشنگتن تایمز مقاله ای تصویری را گردآوری کرده است که تلاش دارد آزار و اذیت جنسی گسترده ی زنان در ارتش آمریکا را که گزارش نمی شود، افشا کند.
کارلوت می گوید: "که حدود۲۶۰۰۰ مورد تجاوز و آزار و اذیت جنسی در نیروهای مسلح در سال گذشته اتفاق افتاده است اما ازبین هر هفت نفر قربانی فقط یک قربانی این حملات را گزارش داده است.و از بین هر ۱۰حمله ی گزارش شده فقط یک مورد آن به دادگاه کشیده می شود."
باتوجه به آنچه که گفته شد و باتوجه به شواهد عینی نقل شده، این طور به نظر می رسد که کارکرد زنان در ارتش آمریکا بیش از آنکه نظامی باشد در زمینه ی سودجویی های جنسی است تا به این ترتیب نیازهای غریزی نظامیان مرد رفع شود و آنان برای کارهای نظامی و حتی کشتار در میادین جنگی و نظامی آماده تر باشند.
طبق تحقیقات کارلوت، بسیاری از زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند مبتلا به اخلال استرس پس از رویداد شده اند و یا از افسردگی و سوء مصرف مواد رنج می برند  و یا دست به خودکشی می زنند؛ اما واکنش مقام های آمریکایی به این موضوع بسیار جالب است:
سخنگوی پنتاگون در اظهار نظری غیرمسئولانه می گوید: " تجاوز جنسی به زنان مختص به ارتش نیست و موضوعی ست که در جامعه ی آمریکا رواج داشته و یک مسئله ی کلی اجتماعی ست."
می توانیم یکی از دلایل این آمار بالای خشونت را این گونه بیان کنیم که مردان در حالت جنگی که حالت تدافعی به خود می گیرند ممکن است تعداد زیادی را کشته و تعداد زیادی از همرزمان خود را از دست بدهند.آنها در این حالت از لحاظ روانی حالت تهاجمی بیشتری به خودمی گیرند و چون زنان هم در دسترس آنها قرار دارند، پس در این حالت دست زدن به خشونت های جنسی برای آنان امری عادی ست.
اما این سوال بیش می آید که اگر رهبران نظامی آمریکا در پی آن هستند که از این خشونت ها بکاهند باید اقدامات تنبیهی و پیش گیرانه ی شدیدی داشته باشند؛ اما این طور که به نظر می رسد آنان اصلا به فکر رفع این معضل نیستند و اختلاط جنسیتی در بین نظامیان نه تنها برای آنان دغدغه ایجاد نمی کند بلکه آنان از این اختلاط جنسیتی مقاصد خاصی دارند.
بر اساس آمار رسمی پنتاگون در سال ۲۰۱۱ تعداد ۳۱۹۲ مورد تجاوز به زنان نظامی در ارتش آمریکا ثبت شد.رقمی به همین تعداد نیز در سال ۲۰۱۰ گزارش شده بود.اما آمارهای واقعی بسیار بیش تر از این تعداد برآورد شده است، زیرا اکثر تجاوزها گزارش نمی شود و مسکوت می ماند.


عجیب تر آنکه در ارتش آمریکا اگر زنی شکایت کند که مورد تجاوز قرار گرفته است این زن است که به دروغ گویی متهم می شود و مرد مورد بازخواست قرار نمی گیرد.
"جیمی کارتر" ، سی و نهمین رئیس جمهور ایالات متحده درسال ۱۹۸۱ با کاخ سفید وداع گفت.او یکی از رئیس جمهورهای فعال آمریکا محسوب میشود.دقیقا سال بعد از وداع با کاخ سفید، یعنی درسال ۱۹۸۲  او و همسرش "روزلین کارتر" مرکزی راتاسیس کردند که برای گسترش صلح و سلامت در سراسر جهان فعالیت می کرد.
آنچه که در کتاب و مصاحبه های کارتر جالب توجه است این حقیقت است که او پیکان انتقاداتش را بیش از هرجا به سیاست اخلاق و جامعه جدید آمریکا نشانه رفته است.
او با بیان نقل قولی از (مارتین لوترکینگ) یکی از فعالان مبارزه با آپارتاید در آمریکا با این تقریر که:
"دولت من؛ بزرگترین حامی خشونت در جهان محسوب می شود؛ به این ترتیب چگونه می توانم کشورهای ظالم جهان را خطاب قرار دهم؟"
تاکید میکند که: ما چطور می توانیم داعیه دار دفاع از حقوق زنان باشیم در حالی که سیاست هایمان موجب تقویت و رشد خشونت در جامعه می شود؟
کارتر صراحتا میگوید: "فریاد زدن حقوق زنان بدون در نظر گرفتن عواملی که موجب تقویت و پرورش خشونت درجامعه و جهان می شود، غیرممکن است!"
این حقیقتی است که به باور بسیاری از کارشناسان عرصه ی حقوق بشر به خوبی در خصوص کشوری مانند آمریکا صدق می کند.مسئله ی قابل تأمل اینجاست که آمار زنانی که از سوی همرزمان خود مورد تجاوز و خشونت جنسی قرار می گیرند، به مراتب بیشتر از کسانی ست که از سوی نیروهای دشمن کشته می شوند!
آن چه از مسئله ی تجاوز مهم تر به نظر می رسد، میزان بالای قتل زنان بعد از اقدام به تجاوز و یا خودکشی آنان است.
براساس آمارهای منتشر شده میزان قابل توجهی از زنان نظامی آمریکا معمولا به دلایل غیرجنگی و غالبا در ارتباط با مسئله ی تجاوز می میرند؛ تنها در سال 2008  میلادی و در عراق 94 نفر از زنان نظامی آمریکایی به این دلیل کشته شده اند.این در حالی ست که آمار منتشره معمولا بسیار کمتر از آن چیزی ست که در عالم واقع روی می دهد.
"میروسلاوفلورس" در مقاله ای با عنوان " تجاوز به زنان آمریکای لاتین در ارتش آمریکا" گزارش مفصلی در خصوص زنانی ارائه داده است که از کشورهای آمریکای لاتین با هزاران رویا و امید به ارتش آمریکا پیوسته و درصدد اثبات خود به عنوان شهروند وفادار آمریکایی بوده اند تا اینکه بتوانند منبع درآمدی برای خود کسب کنند اما سرنوشتی که در انتظار آنهاست بسیار تکان دهنده است.
بر اساس تحقیقات این نویسنده طی سال های اخیر بسیاری از زنان رنگین پوستی که به استخدام ارتش آمریکا درآمده اند از سوی یهودیان نژادپرست و سفید پوستان مورد تجاوز قرار گرفته اند.
وی معتقد است که این زنان صرفا به دلیل ایجاد تفریح و سرگرمی برای نظامیان سفیدپوست و یهودی به استخدام درآمده اند و به ابزار کام جویی آنان بدل شده اند.
چالش دیگری که زنان درارتش با آن مواجه هستند درصد بالای میزان طلاق در نظامیان زن می باشد.
به نقل از پایگاه خبری هافینگتون پست، بررسی های انجام شده در میان اعضای ارتش آمریکا موید این مطلب است که احتمال طلاق در میان سربازان زن آمریکایی 2 برابر بیشتر از سربازان مرد است.
بر اساس این گزارش، این بررسی که توسط وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) انجام شده، مشخص کرده است که 7.8 درصد زنان ارتش این کشور در سال گذشته از همسران خود جدا شدند، این در حالی است که این میزان در میان مردان ارتش تنها سه درصد بوده است.
 
و در آخر باید این نکته را اضافه کرد که آمریکا که خود را مدافع حقوق بشر میداند و در مشکلات داخلی تمام کشورها دخالت میکند و  و آنها را متهم به زیرپاگذاشتن حقوق بشر می کند و خود را داعیه دار حقوق بشر در جهان می داند و از هرم حقوق بشر برای ضربه زدن به کشورهای دیگر مخصوصا کشورهای مسلمان استفاده میکند خود با مشکلات فراوان در زمینه ی نقض حقوق بشر درگیر است.
وضعیت سیاه پوستان آمریکایی و تبعیض های فراوانی که نسبت به آنان انجام می شود و تبعیض هایی که نسبت به مسلمانان آمریکایی انجام می شود و نقض حقوق زنان از نمونه های دیگر است که نیازمند بررسی و توجه سازمان های حقوق بشری به این موضوع است.

منابع:
http://http://moallempress.ir/fa/news-
http://moallempress.ir/fa/news-details/2286
http://www.yjc.ir/fa/news/4845519
http://www.siasatrooz.ir/vdcf0cde.w6dmvagiiw.html
http://www.taknaz.ir/news_detail_19234.html


ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

شماره بيست و چهارم- دي 1393

فراخوان پذیرش مقاله

 
فصلنامه مطالعاتی صیانت از حقوق زنان با رویکرد حقوق و کرامت اسلامی بشر، دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 16051 می باشد. پایگاه های نمایه کننده مجله: نورمگز، مگیران، پرتال جامع علوم انسانی، کتابخانه اسناد ملی، سیویلیکا و ...
 
محورهای كلي مقالات با دو گرایش حقوق زنان و حقوق بشر در اين فصلنامه به اين صورت خواهد بود:
حقوق بشر
حقوق زنان
 حقوق بین الملل
حقوق خصوصی
 حقوق عمومی
حقوق کیفری
 
و سایر موضوعات حقوقی که مرتبط با اهداف و کارکردهای فصلنامه و با گرایش حقوق زنان و حقوق بشر باشد.
پژوهشگران گرامی می توانند مقالات مرتبط خود را از طریق سامانه اینترنتی به آدرس زیر ارسال نمایند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره‌های تماس:  02188800817   02188900837