فعال شدن کلینیک‌های زنان و خانواده/ شورای مشورتی زنان را در وزارت خارجه تشکیل دادیم

 

 

مشاور وزیر امور خارجه گفت: طی یک سال گذشته شورای مشورتی زنان را در وزارت خارجه تشکیل دادیم و قواعد و قوانینی را پیشنهاد کرده‌ایم که تاکنون آقای ظریف همه این پیشنهادات را پذیرفته است. همچنین، افرادی را که شایسته تصدی پست‌های مدیریتی هستند شناسایی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، نشست "زنان، معماران صلح" به همت مؤسسه صیانت از حقوق زنان صبح امروز در محل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست ماریا دوتسنکو؛ نماینده سازمان ملل متحد در تهران به ایراد سخنانی پرداخت. او ضمن بیان این مطلب که زنان صلح‌بان ثابت کردند می‌توانند مانند همکاران مرد خود کار کنند، اظهار داشت: در سال 1993 زنان یک درصد از پرسنل یونیفرم‌پوش صلح‌بان را تشکیل می‌دادند اما اکنون زنان 29 درصد از کارکنان بین‌المللی را شامل می‌شوند. در حالی‌که سازمان ملل متحد از اعزام زنان به عملیات دفاع می‌کند، مسؤولیت اعزام زنان برعهده کشورهای عضو است. تلاش برای ایجاد برابری جنسیتی میان کارکنان سازمان ملل اولویت دبیرکل این سازمان است.

سازمان ملل صلح را در 60 کشور جهان حفظ کرده است

او با اشاره به دلیل اهمیت حضور زنان صلح‌بان در سازمان ملل گفت: زنان صلح‌بان الگوهایی در جوامع محلی هستند تا زنان و دختران این جوامع محلی بتوانند برای مشارکت در فرآیند صلح تلاش کنند. سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم با این ایده تأسیس شد که دیگر جنگی در جهان رخ ندهد؛ به این ترتیب صلح، ارزش اصلی سازمان ملل است. سازمان ملل 170 قرارداد صلح را مورد مذاکره قرار داده و صلح را در 60 کشور جهان حفظ کرده است.

دوتسنکو خاطرنشان کرد: امسال هفتاد و دومین سالگرد تأسیس سازمان ملل است و ایران به‌عنوان عضو مؤسس، نقش مهمی در تأسیس این سازمان داشته است. ایران با تاریخ غنی و صلح‌دوستی خود کمک‌های ارزشمندی به ایجاد صلح در منطقه و جهان کرده است. ایران جزو اولین کشورهایی بود که در دهه 1960 به سوی منطقه عاری از خشونت گام برداشت. یکی از پیشنهادات اخیر ایران نیز ابتکار رییس‌جمهور روحانی یعنی جهان عاری از خشونت است. همچنین در سال‌های قبل مجمع عمومی سازمان ملل ایده ایران یعنی گفت‌وگوی تمدن‌ها را با صدور قطعنامه‌ای تصویب کرد. از سوی دیگر، برجام نیز کمک مهمی به صلح و امنیت در سراسر جهان کرده است.

برنامه‌های سازمان ملل برای جوانان به منظور ترویج صلح

نماینده سازمان ملل متحد در تهران با اشاره به این‌که صلح مسأله‌ای شکننده و وابسته به اقدامات ماست، عنوان داشت: مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران برنامه‌های مختلفی برای جوانان به منظور ترویج صلح برگزار می‌کند. از جمله این که هر ساله با کمک وزارت امور خارجه، شبیه‌سازی شورای امنیت را انجام می‌دهیم. در این شبیه‌سازی دانشجویان و پژوهشگران با نحوه فعالیت‌های شورای امنیت آشنا می‌شوند و کمک می‌شود که مکانیسم فعالیت و تصمیم‌گیری در سازمان ملل را یاد بگیرند. امسال نیز با حضور دکتر ظریف این مراسم را برگزار کردیم.

او اظهار داشت: چند سال پیش تحقیقی انجام گرفت و 7 پیشنهاد برای صلح ارایه شد. کشورهای عضو سازمان مایل بودند این پیشنهادات در برنامه حفاظت از صلح سازمان ملل انجام شود و دبیرکل هم تلاش کرد این اصلاحات انجام گیرد. برای موفقیت این اصلاحات کشورهای عضو باید کمک کنند. مأموریت‌های حفظ صلح سازمان ملل در دست شورای امنیت است. پولی که باید در عملیات حفظ صلح پرداخته شود، داوطلبانه توسط کشورهای عضو پرداخته می‌شود. امیدوارم این اصلاحات تصویب شود و عملیات حفظ صلح مفیدتر انجام گیرد. مایلم تأکید کنم با حمایت سازمان ملل صلح در 60 کشور جهان که درگیر جنگ بودند جاری شده است.

اقدامات سازمان ملل در قبال فاجعه میانمار

دوتسنکو در پاسخ به سؤالی در رابطه با اقدامات سازمان ملل در کشورهای درگیر خشونت مانند میانمار و یمن بیان داشت: وضعیت در این مناطق جدی و بحرانی شده و شورای امنیت این مسأله را بررسی می‌کند. دبیرکل سازمان ملل صحبت‌هایی با مسؤولان میانمار داشته و از جامعه بین‌المللی دعوت کرده کمک‌های خود را برای آوارگان و پناهندگان ارسال کنند. به‌ویژه وضعیت کودکان بحرانی است و نیازمند کمک سریع هستند. دبیرکل بارها تلفنی با آن سانگ سوچی مکالمه کرده و صحبت‌های زیادی با او داشته است. بستگی به اعضای سازمان ملل دارد که چه تصمیمی بگیرند و خانم سوچی که به مجمع عمومی بیاید و با دبیرکل ملاقات داشته باشد.

او افزود: همکاران ما که مسؤول کمک‌های انسان‌دوستانه هستند گفتند شمار پناهندگانی که از میانمار عبور کردند از مرز 391 هزار نفر گذشته‌ است. 15 کامیون از 35 کامیون حمل کمک‌های انسان‌دوستانه به میانمار انتقال پیدا کرده است. سازمان بهداشت جهانی نیز کمک‌های پزشکی خود را به مردم و به‌ویژه کودکان منطقه ارایه می‌کند. این سازمان پرسنل خود را به همراه دستگاه‌های تصفیه آب و سایر اقلام مورد نیاز پزشکی به منطقه ارسال می‌کند.‌

سازمان ملل در حال خارج شدن از راه ملت‌هاست/ قتل‌عام‌کنندگان مردم یمن و میانمار مستحق عضویت در این شورا هستند؟

به گزارش مهرخانه، در ادامه این نشست، دکتر زهرا پیشگاهی‌فرد، مشاور وزیر امور خارجه و مدیرکل حقوق بشر و زنان این وزارت‌خانه به ایراد سخنانی پرداخت. او اظهار داشت: کسانی که بعد از جنگ جهانی دوم به فکر تأسیس سازمان ملل افتادند از جنگ‌های خانمان‌سوز خسته شده بودند و می‌خواستند صلح را بر جهان حاکم کنند. اکنون 72 سال از تأسیس سازمان ملل می‌گذرد و می‌خواهیم ببینیم آیا این سازمان هنوز در عمل به نیت طرفداری از صلح پایبند مانده است یا خیر.

مشاور وزیر امور خارجه تصریح کرد: یکی از شاخه‌های صلح، حقوق بشر است که سازمان ملل برای تحقق آن شورای حقوق بشر را تأسیس کرد اما در 72 سالگی سازمان ملل می‌بینیم که چگونه بشر و حقوق او زیر پا گذاشته شده و شورای حقوق بشر تنها با صدور اعلامیه محکومیت، تأثر و تأسف خود را اعلام می‌کند. امروزه پایمال‌کنندگان حقوق بشر به عضویت شورای حقوق بشر درمی‌آیند اما آیا قتل‌عام‌کنندگان مردم یمن و میانمار مستحق عضویت در این شورا هستند؟ آیا مردم بحرین و سوریه و فلسطین جزو ملت‌ها محسوب نمی‌شوند؟ به نظر می‌رسد سازمان ملل در حال خارج شدن از راه ملت‌هاست.

حمایت از LGBTها و انحراف سازمان ملل از معیارهای تأسیس این سازمان

او با اشاره به فاصله‌گیری شورای حقوق بشر از حقوق بشر گفت: امروزه که بحث حمایت از LGBTها داغ است و حتی در برخی از کشورها هم‌جنس‌گرایان اجازه دارند کودکی را به فرزندی بپذیرند، این سؤال مطرح می‌شود که آیا حق کودک نیست که در محیطی پرورش یابد که هم پدر و هم مادر را درک کند؟ در کجای این شکل تصنعی از خانواده، حقوق بشر رعایت می‌شود؟ آیا باید کسی که دیگران را قتل‌عام می‌کند عضو شورای حقوق بشر باشد و کسی که شورا به نام او شکل گرفته است کشته شود؟ آیا این مسایل، انحراف از معیارهای تأسیس سازمان ملل نیست؟

پیشگاهی‌فرد در ادامه عنوان داشت: لازم است کالبدشکافی عمیقی در این مورد صورت گیرد؛ حیف است که صلح‌طلبانان و حقوق بشردوستان نتوانند رایحه صلح را استشمام کنند و امید صلح‌جویان به یأس تبدیل شود. صلح ایجاب می‌کند سازمان ملل در برابر تحریم‌های یک‌جانبه بایستد و اجازه ندهد اثر تحریم‌ها باعث مرگ خاموش تحریم‌شدگان به‌ویژه در حوزه دارو شود. صلح و دوستی ایجاب می‌کند هیچ کودکی از لذت طبیعی داشتن پدر و مادر محروم نشود، معیارهای چندگانه از سازمان‌های جهانی برچیده شود، سازمان‌ها خود را در معرض سر و صداهای سازمان‌یافته گروه اندکی قرار ندهند، ملت‌ها در خط‌مقدم تصمیم‌گیری جهانی باشند و دولت‌هایی که با حقوق بشر قهر هستند از عضویت‌ سازمان‌های حقوق بشری حذف شوند.‌

شورای مشورتی زنان را در وزارت خارجه تشکیل دادیم

مشاور وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر فعالیت‌های این وزارت‌خانه در حوزه زنان گفت: طی یک سال گذشته شورای مشورتی زنان را در وزارت خارجه تشکیل دادیم و قواعد و قوانینی را پیشنهاد کرده‌ایم که تاکنون آقای ظریف همه این پیشنهادات را پذیرفته است. همچنین، افرادی را که شایسته تصدی پست‌های مدیریتی هستند شناسایی می‌کنیم.

به گزارش مهرخانه، سخنران بعدی این نشست، دکتر حسین میرمحمد صادقی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و رییس مرکز تحقیقات کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو بود. او در ابتدای سخنان خود با اشاره به این‌که زنان می‌توانند بزرگ‌ترین حامیان صلح باشند اظهار داشت: در طول تاریخ هر جا جنگ و خشونت بوده لاجرم زنان هم قربانی شدند و بالعکس هر جا زنان تکریم شدند، صلح و دوستی هم حاکم بوده است. تفکرات خشونت‌آمیز مانند داعش که ضدصلح است در عین حال ضدزن هم است. در قانون اساسی ما هم به مسأله زنان به‌طور خاص اشاره شده است.

انواع خشونت علیه زنان

او در خصوص مسأله خشونت علیه زنان گفت: منظور از خشونت هر رفتاری است که موجب تحقیر فرد شود و در او احساس پایین‌بودن نسبت به دیگران ایجاد کند. یکی از انواع خشونت علیه زنان خشونت خانگی است. متأسفانه در کشورهای مختلف دنیا حتی در کشورهای پیشرفته شاهد خشونت خانگی علیه زنان هستیم. در ایران هم تعداد قابل توجهی از زنانی که به پزشک قانونی مراجعه می‌کنند تحت این خشونت قرار گرفته‌اند اما عدم تمایل زنان به گزارش خشونت‌های خانگی به آمار سیاه این اتفاق اضافه می‌کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: دومین نوع خشونت علیه زنان خشونت جنسی است که خشونتی کثیرالوقوع است. دلیل این که تا چند سال گذشته کمتر به این نوع از خشونت توجه می‌شد این بود که در کنوانسیون‌ها به‌عنوان جرمی علیه شرافت زن نه علیه جسم او محسوب می‌شد و در طبقه‌بندی جرایم از اهمیت کمتری برخوردار بود. کشورها سعی کردند تحولاتی در این زمینه به‌وجود بیاورند و به این ترتیب، هم تعریف این نوع خشونت تغییر کرد، هم در برخی از کشورها خشونت جنسی شوهر علیه زن نیز مطرح شد. با قدرت سیاسی بیشتر یافتن زنان حمایت‌ها هم در این حوزه‌ها بیشتر شد و اعلامیه‌هایی مانند اعلامیه‌های وین و پکن اقداماتی در این راستا هستند.

مسأله دفاع مشروع زنان قربانی خشونت

صادقی خاطرنشان کرد: یکی از مسایلی که در ایران با آن روبه‌رو بودیم دفاع مشروع زنان قربانی خشونت است مثلاً افسانه نوروزی مدعی بود وقتی با شوهرش به منزل دوست شوهرش رفته بوده زمانی که همسرش منزل نبوده دوستش قصد تعرض به او را داشته و افسانه هم با ضربات متعدد چاقو او را به قتل رسانده است. در دو مرحله برای افسانه حکم قصاص صادر شد و دادگاه هم شاید به لحاظ حقوقی در صدور این حکم راه نادرستی نرفته بود چون دلیل ضرورت تناسب دفاع با حمله را مدنظر قرار داده بود. بحث قاضی این بود که با یک ضربه هم می‌توانست از خود دفاع کند و نیازی به ضربات متعدد نبود اما در عین حال وقتی به وجدانمان مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که این رأی با وجدانمان هم‌خوانی ندارد. باید بین کسی که از ابتدا مهاجم است با کسی تناسب را رعایت نکرده تفاوت قائل شد. به همین دلیل دیوان عدالت کشور وارد موضوع شد و گفت در مواردی که اصل دفاع محرز است اما شرایط آن رعایت نشده قصاص منتفی است اما متهم باید دیه بدهد و چند سال حبس تحمل کند. مقنن هم این مسأله را وارد قانون مجازات اسلامی کرد.

قاچاق زنان و دختران دومین قاچاق سودآور در جهان است

رییس مرکز تحقیقات کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو سومین نوع خشونت علیه زنان را قاچاق زنان و دختران دانست و اظهار داشت: قاچاق زنان و دختران که تحت عنوان بردگی سفید از آن نام می‌برند بعد از موادمخدر دومین قاچاق سودآور در جهان است. سال 1383 در ایران قانون مبارزه با قاچاق انسان را تصویب کردیم. سازمان ملل هم تلاش می‌کند با بردگی نوین قرن بیست و یکم مبارزه کند.

قربانی‌شدن زنان در منازعات مسلحانه

او عنوان داشت: چهارمین نوع خشونت علیه زنان قربانی‌شدن آن‌ها در منازعات مسلحانه است. سوزان میلر در کتاب خود از بیش از 20 جنگ نام می‌برد که در آن‌ها از خشونت علیه زنان به‌عنوان تاکتیک جنگ، ارعاب دشمن و تحقیر او یا پاداش دادن به سربازان خودی اعمال شده است. در جنگ‌ها زنان به‌عنوان غنیمت جنگی استفاده می‌شدند و سوءاستفاده از آن‌ها نشانه برتری طرف پیروز بر طرف شکست‌خورده بود. در جریان جنگ جهانی اول و دوم زنان کشور مقابل برای ارضای جنسی سربازان خودی در اسارت نگه داشته می‌شدند. در سایر جنگ‌ها نیز این اتفاق افتاده است. یک دلیل بی‌توجهی به این مسأله این بوده که بیشتر به‌عنوان جرم علیه شرافت نگاه می‌شده نه یک خشونت جسمی اما به‌تدریج این دیدگاه تغییر کرد و برخوردها هم سنگین‌تر شد.

انواع پیشگیری از خشونت و محدودیت‌های آن

صادقی خاطرنشان کرد: خشونت‌های جنسی می‌تواند جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت یا نسل‌کشی باشد. ممکن است خشونت جنسی با این نیت انجام شود که یک گروه قومی، نژادی یا دینی با این آزار جسمی و روحی از بین بروند. اگر می‌خواهیم صلح بر جهان حاکم باشد باید از خشونت علیه زنان جلوگیری کنیم. در جرم‌شناسی مدل‌های پیشگیری وضعی، پیشگیری اجتماعی و پیشگیری کیفری را داریم. در پیشگیری وضعی می‌گوییم وضعیت را به‌گونه‌ای تغییر دهیم که جرم کم شود مثلاً خیابان‌ها روشن باشد یا فرد پس از ساعات خاصی به تنهایی از خیابان رد نشود و... . پیشگیری اجتماعی می‌گوید کمبودهایی که افراد را به طرف ارتکاب جرم سوق می‌دهد از بین ببریم. پیشگیری کیفری هم اشاره به این مسأله دارد که با انواع مجازات‌ها جلوی ارتکاب مجدد جرم را بگیریم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: هر یک از این انواع پیشگیری محدودیت‌هایی دارد. پیشگیری وضعی وظیفه را برعهده قربانی می‌گذارد. براساس پیشگیری اجتماعی، گفته می‌شود که محدودیت‌های جنسی باعث خشونت می‌شود اما این گفته مبنادار نیست و محدودیت جنسی باعث تجاوز نمی‌شود. محدودیت پیشگیری کیفری هم این است که جو پلیس و دادگاه‌ها مردانه است و زنان برای شکایت کردن و مورد سؤال واقع شدن و توضیح دادن محدودیت‌هایی دارند که همین مسأله جو را برای آن‌ها سخت می‌کند. برای مبارزه با خشونت علیه زنان باید استراتژی‌های خاصی داشته باشیم و فراتر از مدل‌های سنتی برویم. عوامل فرهنگی و اجتماعی و قوانین مؤثر باید تغییر کنند و زنان تشویق شوند زودهنگام علیه خشونت‌ها شکایت کنند.

صادقی بیان داشت: گاهی می‌بینیم به نام دین خشونت اعمال می‌شود که یکی از نمونه‌های آن داعش است. مرحوم علامه عبدالحسین شرف‌الدین عاملی از فقهای بزرگ شیعه و از پیشروان تقریب مذاهب می‌گفت هدایت فقط از همان راهی گسترش می‌یابد که گمراهی با استفاده از آن راه انتشار پیدا کرده است. این سخن قابل بررسی است که وقتی گروه‌های افراطی با نام دین دست به خشونت می‌زنند ما هم باید از همان راه مقابله کنیم و اشاره کنیم که از دیدگاه اسلام، صلح و سلام نام خداوند است. صلح راه خدایی و جنگ و خشونت راه شیطانی است. در ادبیات ما هم شعرای بزرگ مانند حافظ و مولانا همواره دعوت به صلح و آرامش می‌کنند.

فعال شدن کلینیک‌های زنان و خانواده

رییس مرکز تحقیقات کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در پاسخ به سؤالی مبنی بر فعالیت‌های این کرسی گفت: فعالیت‌های متعددی توسط کرسی انجام می‌گیرد که در این‌جا به برخی موارد اشاره می‌کنم. جلسات، گردهمایی‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای دانشجویان برگزار می‌شود. همچنین، جلساتی برای گروه‌های خاص مانند اینترپل یا مجتمع‌های خانواده برگزار شده است. تماس‌هایی با مجتمع‌های خانواده داشتیم تا کرسی بتواند در موضوع اختلافات خانوادگی کمک کند تا این اختلاف به طلاق نینجامد و مشاوران کرسی در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند. کلینیک زنان و خانواده ما نیز بسیار فعال شده است. قبلاً یک کلینیک داشتیم و الان در دو نقطه دیگر تهران از جمله در اسلام‌شهر کلینیک ما فعال است و به‌طور رایگان به مراجعان مشورت ارایه می‌دهد و به دنبال راه‌اندازی این کلینیک‌ها در برخی دیگر از استان‌ها و شهرستان‌ها نیز هستیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید