Arrow
Arrow
مجله فروردین ماه
Slider

دستاوردهایی در حوزه سلامت زنان


چکیده
سلامت با همه جوانب آن از حقوق اولیه انسانی است.سیستم های بهداشتی و رفاهی در دنیا به طور روز افزون اهداف خود را از ارائه مراقبت های بهداشتی به سمت ایجاد جامعه سالم ارتقا می دهند و شاخص های کلی سلامت مانند بهزیستی، جایگزین شاخص های محدود و نارسایی مانند میزان مرگ و میر می شود. سلامت زنان به دلایل مختلف آسیب پذیرتر از مردان است و علاوه بر ویژگی های بیولوژیکی، تحت تأثیر عوامل تعیین گر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز قرار دارد. بعد از انقلاب اسلامی به این مهم بیشتر پرداخته شده است و دستاوردهای زیادی در این زمینه حاصل شده است. در این نوشته سعی بر آن است برخی از پیشرفت ها و دستاوردهایی که در امر سلامت زنان به دست آمده مورد بررسی قرار گیرد.
کلیدواژه: انقلاب اسلامی، سلامت زنان، باروری، امید به زندگی، مرگ و میر.
مقدمه
حق سلامت زنان و دختران در ماده 12 کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض علیه زنان مطرح شده است. مطابق این ماده، دسترسی به مراقبت‌های ناظر بر سلامت و درمان که شامل سلامت باروری نیز می‌شود، از جمله حقوق بنیادین مقرر در کنوانسیون است. مطابق ماده 12 کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض علیه زنان، دولت‌ها متعهد شده‌اند هرگونه تبعیض در دسترسی زنان به خدمات بهداشت و درمان را محو کنند و خصوصاً در زمینه تنظیم خانواده، بارداری، زایمان و دوران بعد از زایمان تأکید ویژه‌ای شده است. قانون اساسي جمهوي اسلامي ايران با حمايت از حقوق انساني، اجتماعي و فرهنگي همه افراد اعم از زن و مرد، سلامت افراد را يك حق اساسي دانسته و تأمين نيازهاي سلامت آنها را تكليف اصلي دولت شمرده است. منشور حقوق زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران نيز بر حق سلامت زنان در بهره‌مندي و دسترسي به خدمات، حمايت‌ها و مراقبت‌هاي بهداشتي درماني مورد نياز و با كيفيت مناسب تأكيد مي‌نمايد.
با توجه به اینکه زنان هسته اصلی حیات خانواده و منبع تغذیه کودکان هستند، سلامت هر جامعه در گرو سلامت مادران و زنان آن جامعه است. فلذا پیشرفت در این زمینه دغدغه هر دولتی است که به سلامت اعضای خود اهمیت می دهد. در ایران قبل از انقلاب حرکاتی مانند تاسیس بنگاه حمایت از مادران و کودکان با هدف رفع نیازهای زنان بی بضاعت در سال 1319،مراقبت های بهداشتی مادران در کشور از سال 1341 تا 1357 طی برنامه های عمرانی سوم، چهارم و پنجم،(عازمی خواه و همکاران،1381: 6) صورت گرفت ولی به مرحله عملیاتی زیادی نرسید.
بعد از انقلاب اسلامی، سلامت زنان و پیشرفت در این زمینه به یکی از دغدغه های مهم مسئولان و تصمیم گیرندگان دولتی تبدیل شد و سعی بر این شد تا برنامه ریزی های مدونی برای بهبود هر چه بیشتر وضعیت بهداشت و درمان زنان صورت گیرد. سؤالی که در این نوشته به آن پرداخته ایم عبارتست از: تأثیر انقلاب اسلامی بر پیشرفت ها و دستاوردهای حوزه سلامت زنان چیست؟
فرضیه: بعد از انقلاب اسلامی، با تغییر دیدگاه ها نسبت به زنان، سیاستگزاری در حوزه سلامت زنان افزایش یافته است.
حقوق و مسئولیت های سلامت جسمی و روانی زنان
    حق برخورداری از سلامت جسمی و روانی در زندگی فردی – خانوادگی و اجتماعی با توجه به ویژگی های زنان در مراحل مختلف زندگی و مسئولیت حفاظت از آن.
     حق بهره مندی از بهداشت ( محیط ، کار و ... ) و اطلاعات و آموزش های مورد نیاز.
     حق مشارکت زنان در سیاستگذاری ، قانونگذاری ، مدیریت ، اجرا و نظارت در زمینه بهداشت و درمان ، بویژه در خصوص زنان.
     حق بهره مندی از برنامه ها و تسهیلات بهداشتی و درمانی مناسب جهت پیشگیری از بیماری و درمان بیماری های جسمی و اختلالات روانی زنان.
      حق زنان در انتخاب فرد و مرکز ارائه کننده خدمت در امر سلامت ، بر اساس ضوابط اسلامی و استانداردهای علمی و پزشکی و بهره مندی از اطلاعات مناسب و کافی برای انتخاب آگاهانه و بهینه آنان.
     حق آگاهی و مشارکت زنان در تصمیم گیری های مربوط به کنترل باروری و تنظیم خانواده .
     حق دسترسی فراگیر و عادلانه به امکانات ورزشی و آموزشی در زمینه تربیت بدنی و تفریحات سالم.
      حق پرورش و شکوفایی استعدادهای ورزشی و حضور در میادین ورزشی در سطح ملی و بین المللی متناسب با موازین اسلامی .
      حق برخورداری از بهداشت باروری و بارداری ، زایمان سالم ، مراقبت های بهداشتی پس از زایمان با استفاده از زنان متخصص و پیشگیری و درمان بیماری های شایع زنان ، بیماری های مقاربتی و نازایی آنان.
      حق برخورداری از خدمات مشاوره ای و آزمایش های پزشکی به منظور اطمینان از سلامت کامل مرد در امر ازدواج و در حین ازدواج .
      حق بهره مندی دختران بی سرپرست ، زنان مطلقه ، بیوه ، سالخورده و خودسرپرست نیازمند از بیمه های عمومی ، خدمات مددکاری و بیمه های خاص بویژه در بخش بهداشت و درمان.
      حق بهره مندی زنان و دختران آسیب دیده جسمی ، ذهنی ، روانی و در معرض آسیب از امدادرسانی و توانبخشی مناسب.
     حق بهره مندی از تغذیه سالم خصوصاً در دوران بارداری و شیردهی و وظیفه مراقبت از کودک و تغذیه مناسب او ، با اولویت استفاده از شیر مادر.(رحیمی،1393: 3)
برخی دستاوردها و پیشرفت ها بعد از انقلاب اسلامی در ایران
در ایران توجه به زنان در دو دهه اخیر موجب بهبود وضعیت کلی آنان در همه شاخص های توسعه و به ویژه سلامت بوده که با هیچ دوره ای قیاس پذیر نیست. کاهش مرگ و میر مادران و کودکان، افزایش سطح آگاهی و تحصیل زنان، اجرای موفقیت آمیز برنامه های بهداشتی، همگی تغییرات شگفت آوری را در امر توسعه و بهداشت زنان به وجود آورده است.( وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 1379) در ذیل برخی از دستاوردها و پیشرفت های صورت گرفته در این زمینه مطرح می گردد.
بالا رفتن امید به زندگی
امید به زندگی در بدو تولد از ۵۸ سال در سال ۱۳۵۷ به ۴/۷۱ سال در سال ۱۳۸۱ افزایش یافته است. همچنین این شاخص از ۷۰ سال در ۱۳۷۹ به ۴/۷۱ و ۷/۷۱ سال در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ و به ۷۲ سال در سال ۱۳۸۵ رسیده است. مهم‌ترین علل افزایش امید به زندگی در سال‌های اخیر کاهش مرگ‌ومیر کودکان زیر پنج سال‌، افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی‌، افزایش سطح سواد و ایجاد تسهیلا‌ت در مناطق روستایی است. (مزیدآبادی فراهانی،1394)
کاهش نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال
نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال از ۱۹۱ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۴۹ با کاهش چشمگیری به ۶۸ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۶۹ و ۳۶ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۷۹ کاهش پیدا کرد. با توجه به اینکه در اهداف توسعه هزاره سوم، رسیدن به شاخص یاد شده در سال ۱۳۹۴، ۴۵ مورد هدف‌گذاری شده است، به این ترتیب می‌توان گفت که طی ۴۰ درصد از زمان پیش‌بینی شده برای دستیابی به این هدف، بیش از ۱۷۰ درصد آن محقق شده است. نرخ مرگ و میر کودکان زیر یک سال از ۱۰۰ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۵۷ به ۵۳ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۶۹ و ۶/۲۸ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۷۹ رسید. به عبارت دیگر، طی یک دوره ۲۵ ساله، شاخص یاد شده به یک سوم کاهش یافته است. یادآوری می‌شود، آخرین اطلا‌عات ملی در خصوص مرگ‌ومیر کودکان، مربوط به سال ۱۳۷۹ براساس نتایج طرح آماری DHS است اما برای تحلیل وضعیت مرگ و میر کودکان در سال‌های اخیر از اطلا‌عات اخذ شده از نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور، استفاده می‌شود. در نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور، در خصوص شاخص‌های حیاتی، اطلا‌عات وسیعی در سطح جزیی‌ترین واحد جغرافیایی که به طور عمده مناطق روستایی را در بر می‌گیرد، جمع‌آوری می‌شود. پوشش جمعیتی این نظام در سال ۱۳۸۲ حدود ۲۰ میلیون نفر بوده است. براساس اطلا‌عات زیج حیاتی، میزان مرگ کودکان زیر یک سال ۲/۲۴ مورد در هزار تولد زنده در سال ۱۳۸۲ بوده که نسبت به سال ۱۳۷۲ (۲/۳۷) به حدود ۱۳ در هزار تولد زنده کاهش یافته است. (مزیدآبادی فراهانی،1394)
کاهش نرخ مرگ و میر مادران باردار
هدف تعیین شده برای بهبود سلا‌مت مادران، کاهش نرخ مرگ و میر آنها به یک چهارم میزان آن طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۴ است. دو شاخص عمده در این خصوص مطرح شده‌اند که عبارت‌اند از : نرخ مرگ و میر مادران و نسبت زایمان‌های انجام شده توسط افراد ماهر. براساس اطلا‌عات موجود، نرخ مرگ و میر مادران در هر صد هزار تولد زنده کاهش زیادی را از ۹۱ مرگ در سال ۱۳۶۸ به ۶/۲۴ مورد در سال ۱۳۸۴ نشان می‌دهد. همچنین، طی این مدت، نسبت زایمان‌های انجام شده توسط افراد ماهر نیز از ۷۰ درصد به حدود ۳/۹۷ درصد افزایش یافته است. نتایج بررسی پایش و ارزشیابی بهداشت باروری (IMES) در سال ۱۳۸۴ حاکی از آن بود که دستیابی به بسیاری از شاخص‌های هدف میسر شده است. مرگ و میر مادران به دلیل عوارض بارداری و زایمان یکی از شاخص‌های مهم توسعه است. این شاخص نشان می‌دهد که به ازای هر صد هزار تولد زنده چند نفر از مادران در طول دوران بارداری و زایمان و تا ۴۲ روز پس از زایمان به دلیل عوارض بارداری و زایمان جان خود را ازدست می‌دهند. نرخ مرگ و میر مادران درصد هزار تولد زنده در سال ۱۳۵۵، به میزان ۲۳۷ مورد در هر صد هزار تولد زنده بوده که به ۹۱ مورد در سال ۱۳۶۸‌و ۴/۳۷ مورد در سال ۱۳۷۶ کاهش یافته است. نرخ مرگ و میر مادران در کشور با کاهش چشمگیری به ۶/۲۴ در صد هزار تولد زنده در سال ۱۳۸۴ رسیده است. براساس هدف تعیین شده برای این آرمان در اهداف توسعه هزاره، شاخص یاد شده باید تا سال ۱۳۹۴ به ۱۸ تا ۲۲ در صد هزار تولد زنده برسد. روند کاهش یاد شده حاکی از آن است که ظرف مدت زمان باقی مانده تا سال ۱۳۹۴، دستیابی به این هدف امکان پذیر است. کاهش تلفات مادران ارتباط مستقیمی با افزایش سطح آگاهی جامعه، بالا‌ رفتن سطح سواد زنان، افزایش مشارکت زنان در اجتماع و تسهیل در دسترسی به خدمات تنظیم خانواده، مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان ایمن در اثر گسترش شبکه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی دارد به‌طوری‌که نسبت تولدهایی که توسط افراد ماهر انجام می‌شوند از ۷۰ درصد در سال ۱۳۶۸ به حدود ۶/۸۹ درصد در سال ۱۳۷۹ افزایش یافته که بسیار بیشتر از شاخص پیش‌بینی شده در اهداف توسعه هزاره (۷۷ درصد) برای سال ۱۳۹۴ است. به این ترتیب می‌توان گفت که تنها طی ۴۰ درصد از زمان پیش‌بینی شده برای دستیابی به این هدف، بیش از ۲۸۰ درصد آن محقق شده است. (مزیدآبادی فراهانی،1394)
افزایش تعداد پزشکان زن
مجلس پنجم 50 درصد ظرفيت رشته‌ هاي تخصصي پزشكي را به زنان اختصاص داد؛ بر اين اساس اكنون در بسياري از رشته ‌هاي تخصصي و فوق تخصصي، دانشمندان و افراد باتجربه زن داريم كه مشغول خدمت رساني به مردم هستند. افزايش تعداد زنان عضو هيئت علمي دانشگاه ها اكنون با نزديك به 4 هزار نفر، يك سوم كل اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشكي را تشكيل مي‌ دهد، دريافت خدمت از جنس همگن از جمله حقوق بيماران است و در حال حاضر 49 درصد پزشکان و 40 درصد پزشکان متخصص و 30 درصد پزشکان فوق تخصص را زنان تشکیل می دهند. (پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان،1392)
احداث بیمارستان جامع زنان
طرح احداث بیمارستان جامع زنان ، در سال 85 برای اولین بار تصویب شد.به این ترتیب بیمارستان مهدیه به عنوان اولین بیمارستان تخصصی و فوق ‌تخصصی ویژه زنان فعالیت خود را از سال 86 با عنایت به این طرح از سر گرفت و پس از آن در پاییز سال 88 دومین بیمارستان جامع تخصصی زنانه که قبلاً با عنوان بیمارستان میرزاکوچک خان فعالیت می کرد، افتتاح گردید و بیمارستان آرش نیز به جرگه بیمارستان مخصوص زنان پیوست. البته تاکنون وزارت بهداشت به دلایلی موفق به تک جنسیتی کردن کارکنان این بیمارستان ها نشده است و هنوز هم در بیمارستان های جامع زنان با حضور کارکنان مرد مواجه هستیم. (پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان،1392)
پژوهشکده های درمان ناباروری
یکی از توانمندی های مهم ایران در حوزه علم پزشکی، درمان ناباروری است. اگرچه آمار ناباروری در جهان و به ویژه در کشور ما بالاست، اما در دهه های اخیر پیشرفت هایی چشمگیر در زمینه درمان ناباروری به دست آمده و ایران نیز در این حوزه به دانش و فناوری های ارزشمندی دست یافته است، به گونه ای که بسیاری از زوج های مبتلا به ناباروری، می توانند به درمان موفق و داشتن فرزند امیدوار باشند. پژوهشگاه رویان اولین مرکزی است که فعالیت های خود را در این زمینه از سال 69 آغاز کرده و تاکنون موفقیت هایی را در این زمینه کسب نبوده است تا جایی که افراد زیادی از کشورهای مختلف برای درمان ناباروری به این مراکز مراجعه می کنند و هر روز بر تعداد این مراکز افزوده می شود.این پیشرفت ها در زمینه درمان ناباروری و فراهم آمدن امکانات و تجهیزات لازم برای درمان در کشور، می تواند بسیاری از پیامدهای اجتماعی، روانی و خانوادگی ناشی از این معضل را بکاهد.(پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان،1392)
تشکیل کمیته های کشوری و دانشگاهی کاهش مرگ و میر مادران
به منظور شناخت علل و عوامل موثر در مرگ و میر مادران و نوزادان با عضویت اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران و شهید بهشتی و کارشناسان وزارتخانه تشکیل شد. از دستاوردهای این کمیته تهیه کتاب آموزشی رده اول کارکنان بهداشتی درمانی تحت عنوان مراقبت از مادران باردار و نوزادان در معرض خطر و نیز صدور دستورالعمل های لازم در امر مراقبت از مادر و نوزاد در سطوح مختلف ارائه خدمات بود.( دکتر عازمی خواه و همکاران، 1381: 20)
طرح تربیت کاردان بهداشت خانواده
در طراحی شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی در ایران تربیت نیروهایی که بتوانند مجموعه ای از خدمات را به صورت تلفیقی و ادغام یافته عرضه کنند مدنظر بود و بر همین اساس طرح تربیت کاردان بهداشت خانواده مطرح شد. این گروه برای ارائه مجموعه خدمات بهداشت خانواده(آموزش بهداشت، بهداشت مادر و کودک، بهداشت مدارس، تغذیه و تنظیم خانواده) در نظر گرفته، محل خدمت آنان مراکز بهداشتی درمانی تعیین شده بود. بر این اساس در تاریخ 18 مرداد ماه 1362 مجلس شورای اسلامی، تشکیل دوره های کاردانی بهداشت عمومی( شاخه های بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری ها) را تصویب کرد.(دکتر عازمی خواه و همکاران، 1381: 16)
نهادهای مدیریت توسعه سلامت زنان
در سال 1372 با تعیین مشاور وزیر در امور زنان، گامی مهم و مثبت در جهت مدیریت توسعه سلامت زنان برداشته شد و اگر چه این جایگاه رسمی نبود، موجب تقویت توجه به امر سلامت زنان در کل مجموعه وزارت بهداشت گردید.دفتر امور زنان در سطح وزارت بهداشت که تحت نظر مشاور وزیر بهداشت می باشد و عهده دار نقش مشاور اصلی در تدوین سیاست ها و برنامه های سلامت زنان و نظارت بر هماهنگی و ثبات آنها و دارنده نقش رابط و مرجع اصلی سلامت زنان به منظور تضمین دسترسی عادلانه آنان به خدمات و منابع اصلی و مورد نیاز می باشد. شورایعالی سلامت و امنیت غذایی به استناد بند الف ماده 84 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1383 با ریاست رئیس جمهور و عضویت 15 وزیر و روسای سازمان های مرتبط با مباحث سلامت و امنیت غذایی تشکیل گردید که آئین نامه اجرایی آن در تاریخ 13/8/1385 توسط هیأت وزیران تصویب و ابلاغ گردید.( rc.majlis.ir) در راستای تأکیدات مکرر معاون رییس جمهور در خصوص ارتقای جایگاههای تصمیم گیری در حوزه زنان این مهم از اولویت های معاونت امور زنان در دولت یازدهم معرفی شد و به دستور وی پیشنهاد عضویت این معاونت در شورای عالی اداری، شورای عالی آمار، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دستور کار قرار گرفت که با دستور مقام رهبری در 26 مهرماه سال 1394 ایشان به عضویت  شورایعالی انقلاب فرهنگی درآم و نهایتا عضویت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در تاریخ 26 بهمن ماه در هیأت وزیران به تصویب رسید.( http://women.gov.ir)
سیاست ها و برنامه های پژوهشی نیز از جمله زمینه ها و ابزارهای مدیریت سلامت زنان در کشور محسوب می گردد. نهادینه کردن پژوهش در آموزش پزشکی و ارائه خدمات سلامت، توسعه تحقیقات علوم پزشکی و ایجاد نظام اطلاعات مدیریتی مناسب و تقویت و توسعه نظام اطلاع رسانی از جمله راهبردهای اصلی نظام سلامت در ایران است که طی یک دهه اخیر رشد چشمگیری داشته است. تعداد طرح های تحقیقاتی، مراکز تحقیقاتی، مجلات و مقالات علمی پژوهشی و پایگاه های عرضه اطلاعات در کشور رشد بسیار چشمگیری داشته اند.(سیاری، مفتون،1381) این بهبود وضعیت عملا ستر مناسبی برای رشد تحقیقات سلامت زنان فراهم آورده است و پژوهش های سلامت زنان در سطح دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی وابسته توسعه قابل توجهی یافته اند.
نتیجه گیری
بعد از انقلاب اسلامی نگاه به زن در جامعه تغییر پیدا کرد و ارزش های گمشده  این جنس بازگردانده شده و جایگاه خود را پیدا کرد و در تمامی زمینه ها حضور و مشارکت زنان در اجتماع افزایش یافت و به دغدغه ها و مشکلات آنان رسیدگی شد. در بعد سلامت زنان، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سال های پس از انقلاب اسلامی با اولویت دادن به مسائل بهداشتی جامعه خصوصا باروری، افزایش سطح آگاهی مادران و دختران جامعه از طریق آموزش های عمومی و وسایل ارتباط جمعی، توجه به آگاه نمودن بیش از بیش پزشکان جامعه از مشکلات سلامت زنان از طریق کارگاه ها و برنامه‌ های عملی ویژه و برنامه ریزی و حمایت اجرائی از تحقیقات سلامت در جامعه، توانسته است جایگاه ایران در سلامت زنان را ارتقا بخشد. البته هنوز موانع زیادی باقی مانده است و تا رسیدن به سرمنزل مقصود راه زیادی در پیش است ولی گام های موفقیت آمیزی چون ایجاد نهادهای مختلف، تشکیل کمیته های کشوری و دانشگاهی کاهش مرگ و میر مادران، ایجاد پژوهشکده های درمان ناباروری، احداث بیمارستان جامع زنان، افزایش پزشکان زن و ... در این راستا برداشته شده است و امید است این موفقیت ها هر چه بیشتر تداوم یابد.
منابع
1-سیاری، علی اکبر و محمدعلی مفتون.(1381) عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیینه قضاوت، اداره کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
2- پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان،(1392) حرکت پر شتاب قطار سلامت زنان، دسترسی در سایت:
http://mehrkhane.com
3-رحیمی،اعظم دخت.(1393) "حقوق سلامت زنان"، دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس. قابل دسترسی در:
lenjan.mui.ac.ir/sites/lenjan.mui.ac.ir/files/hoquq%20salamat
4-عازمی خواه،آرش و همکاران.(1381)، برنامه کشوری اعتلای سلامت مادران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت سلامت و صندوق جمعیت ملل متحد.
5-مزیدآبادی فراهانی، مجید. (1394) دستاوردهای نظام سلا‌مت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دسترسی در سایت:
http://vista.ir/article/362365
6-وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(1379)، گزارش سومین ارزشیابی استراتژی های بهداشت برای همه تا سال 2000.
http://women.gov.ir-7
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید