نقض گسترده حقوق بشر در زندانهای آمریکایی


چکیده
از آنجا که شناسایی حیثیت ذاتی کلیه اعضای خانواده بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آنان اساس آزادی و عدالت و صلح را در جهان تشکیل می دهد، مجمع عمومی این اعلامیه جهانی حقوق بشر را آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه ملل اعلام می کند تا جمیع افراد و کلیه ارکان اجتماع این اعلامیه را دائماً مد نظر داشته باشند.حال وقتی دیده می شود بزرگترین مدعی نظام لیبرال دمکراسی و حقوق بشر، هر روز در زندان های داخل خاک خود و زندان هایی که به بهانه های متعدد در خارج از کشور خود ساخته است، براحتی این حقوق را زیر پا می گذارد و کرامت و حیثیت انسانی را زیر انبوهی از توجیهات خود ساخته‌اش دفن می کند،چیزی جز افسوس باقی نمی ماند. بررسی برخورد آمریکا با زندانیان نقض گسترده حقوق آنان را آشکار می‌کند.
کلیدواژه: اعلامیه جهانی حقوق بشر، زندان ابوغریب، گوانتانامو، نقض حقوق بشر، آمریکا، شکنجه.
مقدمه
آمریکا در حالیکه 5 درصد جمعیت جهان را داراست،25 درصد زندانیان را در خود جای داده است. طبق آخرین آمار رسمی دفتر آمار وزارت دادگستری این کشور، بیشتر از دومیلیون و 400 هزار زندانی در زندان های آمریکا هستند.(Klein and Soltas: 2014) تقریباً در این کشور از هر 100 نفر یک نفر در زندان هستند. این آمار در کشوری که مدعی است پرچمدار حقوق بشر است، عجیب و خیره کننده است و بررسی حقوق این زندانیان و نحوه برخورد با آنان را در کانون توجه قرار می‌دهد. علاوه بر زندان هایی که در داخل خاک آمریکا هستند زندان هایی که این کشور در خاک کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌دهد،هم مورد تأمل قرار می‌گیرد. زندان ابوغریب در نزدیکی بغداد که زمانی مخالفان رژیم عراق در آن نگهداری می شدند،در سال 2003 با حمله نیروهای خارجی به عراق به محلی برای نگهداری زندانیان جنگی تبدیل شد. زندان گوانتانامو در مرز افغانستان نیز بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 در سال2002 تأسیس شد. زندان بگرام در خاک کوبا نیز یک نمونه دیگر از این زندان هاست. در این زندان ها انواع شکنجه ها و بد رفتاری با زندانیان صورت می گیرد که برخلاف قوانین حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی،اعلامیه حقوق بشر آمریکا و کمیسیون حقوق بشر و ... است. از جمله این شکنجه ها عبارتند از تغذیه اجباری زندانیان، نگهداری در سلول‌های انفرادی، استفاده از شیوه های نامناسب برای بازجویی، در اختیار قرار ندادن تجهیزات پزشکی و بهداشتی مناسب برای آنان،آزار جنسی و برهنه کردن آنان، کاربرد خشونت علیه زندانیان توسط مأموران امنیتی، عدم محافظت از زندانیان در برابر ضرب و شتم دیگر زندانیان.
تمام این موارد در حالی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل (مصوبه 9 دسامبر 1988) آمده است: هیچ فردی در هرگونه زندان یا بازداشت نباید شکنجه شودو یا مورد مجازات یا رفتار بی‌رحمانه ، غیر انسانی یا توهین‌آمیز قرار گیرد.هیچ‌گونه شواهد و شرایطی نمی تواند به‌عنوان توجیهی برای شکنجه یا دیگر مجازات‌ها یا رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی یا توهین‌آمیز گرفته به‌کار گرفته شود." مجازات یا رفتار بی‌رحمانه، غیر انسانی یا توهین‌آمیز " باید چنان تعبیر شود که وسیع‌ترین حمایت ممکن را در مقابل آزارهای جسمی یا روانی امکان‌پذیر سازد، از جمله نگهداری فرد در بازداشت یا زندان به گونه‌ای که وی به طور موقتی یا دائمی از استفاده از حس‌های طبیعی خویش مانند دیدن و شنیدن یا آگاهی از زمان و مکان محروم شود. «قطعنامه 173/43 مجمع عمومی سازمان ملل متحد مصوبه 9 دسامبر 1988)»
با این مقدمه به بررسی مواردی از نقض حقوق بشر توسط نظامیان آمریکایی در برخورد با زندانیان در برخی زندان‌های آمریکایی می‌پردازیم.
موارد نقض حقوق بشر در زندانهای آمریکایی
مواردی که در ذیل بررسی می‌شود تنها نمونه‌های اندکی از رفتارهایی است که هر روزه در زندان های آمریکا مورد استفاده قرارگرفته و بر روی آن سرپوش گذاشته می‌شود تا چهره واقعی این کشور را بیش از پیش تخریب نکرده و رازهای پشت پرده اش را برملا نسازد.
زندان های انفرادی در کالیفرنیا و نیویورک
حبس انفرادی مخصوصاً در زندان های کالیفرنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از 80 هزار نفر در زندان‌های انفرادی حبس هستند . در این زندان ها افراد در اتاق های کوچکی که اغلب دارای یک حمام و دستشویی است و یک شکاف کوچک روی در برای گرفتن غذا،سالها حبس هستند و حتی از تلفن زدن و دیدار با خانواده های خود محروم هستند. (CCR Justice :Violations of Human Rights Obligations under the International Convenant on Civil and Political Rights.P .1 )
اتخاذ این سیاست ها بر خلاف معیارهای بین المللی و دلیل اصلی شمار بالای خودکشی زندانیان در کالیفرنیا است، بصورتیکه نیمی از خودکشی ها در زندان های انفرادی صورت می‌گیرد.
پس از اعتصاب غذای گسترده زندانیان زندان های کالیفرنیا و نیویورک در ژوئیه سال 2013 که در آن حدود 30 هزار زندانی دست به اعتصاب چند هفته ای  زدند، اصلاحاتی در قوانین زندان‌های این ایالتها رخ داد. طبق توافقی که در ماه مارس 2014 بین اتحادیه آزادی های مدنی نیویورک و اداره زندانی اداره زندانی های نیویورک صورت گرفت، استفاده از حبس انفرادی برای زندانیان زیر 22 سال، زنان باردار و کسانی که به بیماری های روحی و روانی دچار شدند، محدود شده است.(Human Rights Watch: 2014) با این حال هنوز هم طبق داده ها و آمارها حبس انفرادی نه تنها در نیویورک و کالیفرنیا بلکه در زندان های بسیاری از ایالات متحده مصداق مهم نقض حقوق بشر است.
شکنجه در زندان ابوغریب
زندان ابوغریب یکی از بدنام ترین زندان های دنیاست که در آن حقوق بشر به راحتی نقض می شود و زندانیان مورد انواع شکنجه ها قرار می گیرند.این در حالیست که بر اساس مواد مختلف حقوقی، اعمال شکنجه علیه زندانیان به کرات منع شده است. از جمله:
ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر،مصوب 1948، بیان میکند: احدی را نمیتوان در معرض شکنجه یا مجازات رفتاری قرار داد که ظالمانه یا خلاف انسانیت و شئون انسانی یا موهن باشد.( Human Rights Committee)
همچنین اعلامیه حقوق بشر آمریکایی می گوید: باید زندانیان از حق رفتار انسانی برخوردار باشند و از شکنجه و رفتار غیرمعمول با آنها پرهیز کرد.
میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که در سال 1992 در آمریکا به تصویب رسیده است نیز در ماده 7 خود مجازات بیرحمانه،غیر انسانی و اهانت آمیز را ممنوع کرده است و در ماده 10 آن مینویسد: با همه زندانیان محروم از آزادی باید با احترام به حیثیت افراد و انسانی برخورد شود.(Committee on International Human Rights:2011.P.17)
علیرغم این مواد و مواد دیگر قانونی، اشکال مختلفی از رفتارهای غیرقانونی که جنبه شکنجه دارند همچنان مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله این شکنجه ها در زمان بازجویی عبارتند از: الزام زندانی به ایستادن روی پای خود برای مدت طولانی که موجب لخته شدن خون میشود، ریختن آب سرد بر روی زندانی،استفاده نامناسب از سلول انفرادی،خفگی مصنوعی که به فرد حالت خفگی در آب دست میدهد(Masimino,2007: (10-13 این در حالیست که گروه بررسی حقوق بشر میگوید: اوباما وظیفه قانونی دارد تا به اعمال شکنجه و بدرفتاریهای دیگر رسیدگی کند، زیرا آمریکا به همراه بیش از 140 کشور دیگر از امضا کنندگان کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه بوده است.( Maher:2011))
بازداشت بدون اعلام جرم در زندان های بگرام و گوانتانامو
بررسی موارد نقض حقوق بشر نشان می دهد زندانی کردن 800 نفر در زندان های گوانتانامو و بگرام بدون اعلام جرم بر خلاف قوانین بین المللی است.جان بای بی دستیار دادستان کل آمریکا در دوران زمامداری بوش اعتراف کرد که روش های سیا برای بازجویی و گرفتن اقرار از متهمان و افراد مظنون به فعالیت های تروریستی خشن و خلاف قانون است. این کشور همچنین از تأمین کمک های درمانی و بهداشتی برای زندانیان خودداری میکند که خلاف قوانین بین المللی است. این در حالی است که با وجود تبرئه برخی از زندانیان ، دولت آمریکا هنوز آنها را در بازداشت نگه داشته است.( روزنامه وطن امروز،1389: 11)
ماده 9 اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام کرده است: هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد. ماده 10 بیان می کند: هر انسانی سزاوار و محق دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاه بی طرف و مستققل است تا در برابر هرگونه اتهام جزایی علیه وی ، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.( Human Rights Committee)
در بیانیه مشترکی که سال 2013 بوسیله گزارشگر ویژه سازمان ملل منتشر شد این سازمان و کمیسیون آمریکایی حقوق بشر از این کشور درخواست کرد : با رعایت پایبندی به اصول اصول قضایی، اداری و قانونی و احترام کامل به زندانیان آنها را به کشورهای تابع خود یا کشورهای ثالث منتقل کند. در ادامه اصل انتقال زندانیان، آمریکا باید پایبند به اصل عدم اجبار باشد،همچنین به زندانیان اطمینان داه شود که به جایی منتقل نشوند که مورد شکنجه و آزار و مرگ قرار گیرند.(Kristicevic:2015) بر اساس آمار دیده بان حقوق بشر  آمریکا از 143 زندانی که در گوانتانامو باقی مانده اند، مجوز انتقال 72 تن از آنها را به کشورهای متبوع خود یا یک کشور سوم صادر کرده است(Human Rights Watch: 2014) اما به دلایل نامعلومی هنوز در گوانتانامو هستند.از این تعداد تنها شش نفر به اوروگوئه منتقل شدند.(NewYork Times:2014)
با اینکه 6 سال است که باراک اوباما فرمان اجرایی بستن زندان گوانتانامو را امضا کرده است و لی مایه تأسف است که این نماد نقض حقوق بشر آمریکا همچنان باز است.
نتیجه گیری
بر هیچکس پوشیده نیست که امروزه آمریکا از قدرت خود در تمامی زمینه ها سواستفاده کرده و به ناکجا آبادهایی میرود که نتیجه ای جز سقوط ندارد.با توجه به موارد بسیار زیاد و شواهد دال بر رفتارهای غیر انسانی این کشور در زندانها به این نتیجه میرسیم که آشکارا حقوق افراد نقض شده است و باید به صورت جدی در برابر زیاده رویهای این دولت ایستادگی کرد و سازمان ملل متحد راهکارهای عملی و قانونی برای محدود کردن اقدامات غیرانسانی آمریکا اتخاذ کرده  و در برابر این کشور ایستادگی کند.
منابع:
1-روزنامه وطن امروز،" سازمان ملل نقض حقوق بشر در آمریکا را محکوم کرد"، شماره 520، 16 آبان 1389.
2-قطعنامه 173/43 مجمع عمومی سازمان ملل متحد مصوبه 9 دسامبر 1988.دسترسی در:
http://hoghoogh.online.fr/rubrique.php3?id_rubrique=87
3-Committee on International Human Rights, “Supermax Confinement in U.S Prisons”,Newyork City Bar Association,September 2011.
4-Ezra Klein and Evan Soltas, “Workbook: 11 facts about America’s prison population”, 13, August, 2013. Available at: http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2013/08/13/wonkbook-11-facts-about-americas-prison-population/
5-Human Rights Committee,available at:
http://www.un.org/en/documents/udhr/
6-Human Rights Watch, “Guantanamo: facts and figures” , Available at
: http://www.hrw.org/features/guantanamo-facts-figures
7-Kristicevic,Viviana. “Guantanamo’s shamefull 13th year”: 11/jan/2015,available at: www.aljazeera.com/indepth/opinion.
8-Maher,Header. “Human Rights Watch Calls for Criminal Investigation Against Bush Officials”, 13/jul/2011. Available at:
www.global security.org/intell/library/news.
9-Massimino,Elisa. “Testmony of Elisa Massimino” before the United
States House of Representative Committ on the Judiciary. 20/December
/ 2007.
10-New York Times , “Uruguay Accepts 6 Detainees Held at Guantánamo”, Available at: http://www.nytimes.com/2014/12/08/world/americas/us-transfers-6-guantanamo-detainees-to-uruguay.html
11-“Violations of Human Rights Obligations under the International Convenant on Civil and Political Rights through the use of prolonged solitary confinement in United States Prisons,Jails,and detention centers”. Center for Constitutional Rights on the front lines for Social Justice. available at:
www.ccrjustice.org/pelican-bay.